Архів
П’ятниця,
29 травня 2015 року

№ 57 (19252)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлиця
  • За рубежем
Схвалено її величністю

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ. Королева Єлизавета ІІ оголосила про проведення в країні референдуму щодо членства у ЄС.

Докладніше...
Двадцять мільйонів за інформацію

СИРІЯ. Бойовики «Ісламської держави» щодня влаштовують криваві розправи над жителями околиць Пальміри.

Докладніше...
Історичний візит

АЛБАНІЯ. Сербський прем’єр-міністр Александар Вучич прибув з візитом у Тирану — першим в історії обох країн.

Докладніше...
Вияв народного гніву

ПЕРУ. Протести шахтарів та «зелених» активістів набирають масштабів.

Докладніше...
Кінець банківської таємниці

ШВЕЙЦАРІЯ та ЄС підписали угоду, яка покладе край банківській таємниці.

Докладніше...
У своїй хаті своя правда

США. Штат Небраска скасував смертну кару.

Докладніше...
Убивчий рекорд

ІНДІЯ. Аномальна спека на півдні країни забрала життя вже півтори тисячі осіб.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • 31 травня — Всесвітній день без тютюну

Фатальна залежність

Микола ЮРЧИШИН.

Від 1988 року в Україні 31 травня відзначається Всесвітній день без тютюну. Його мета — знизити поширення шкідливої звички в усіх верствах суспільства. Є надія, що широке інформування громадян про згубність тютюну для здоров’я здатне позитивно вплинути на самосвідомість курців.

— ЯК НЕ КРУТИ, а куріння — одна з найсерйозніших загроз для здоров’я людства і основна причина передчасної смерті, — розповідає перший заступник директора Інституту педіатрії, акушерства і гінекології, керівник відділення проблем здоров’я жінки фертильного віку, доктор медичних наук, професор Василь Васильович Подольський. — Продукти куріння, і насамперед нікотин, вражаючи нервову, серцево-судинну системи, порушуючи роботу органів дихання, травлення, залоз внутрішньої секреції, призводять до розвитку різних захворювань, серед яких тяжкі бронхіти, емфізема (розтягнення органа або тканини повітрям чи газом, що утворився в тканинах), туберкульоз, рак легенів, атеросклероз, гіпертонія та ряд інших небезпечних захворювань. Дуже прикро, але ця проблема в Україні залишається гострою. Сьогодні курить майже половина чоловіків працездатного віку в міській і 60 відсотків у сільській місцевості. За розрахунками ВООЗ, 2020 року в Україні вживання тютюну спричинить понад 22 відсотки смертей. Вражаюча тенденція збільшення числа тютюнозалежних спонукає медиків знов і знов звертатися до громадян із нагадуванням про шкідливі наслідки куріння. Втім, примусити їх сьогодні кинути курити не можуть ні закони, ні залякування, ані ціни. Менталітет, мабуть... А між тим у тютюновому диму міститься близько чотирьох тисяч різних хімічних сполук, зокрема понад сорок канцерогенів. Спробувавши кілька разів, людина опиняється в полоні тютюнової залежності, вибратися з якого дуже важко. В організмі немає жодного органа, на який би згубно не впливало куріння. Так, 98 відсотків раку гортані — у курців, рак легенів у 90 відсотках випадків спричинений курінням. 15-20 відсотків інших онкологічних недуг також виникають через цигарки.

Професора тривожить, що в останнє десятиліття у нашій країні відбувається поширення цієї негативної звички серед жінок. За даними МОЗ, кожна п’ята (!) — активний курець. І особливе занепокоєння викликає стан їхнього репродуктивного здоров’я. Хронічні запальні захворювання статевих органів «завдяки» тютюновому димові та смолам спостерігаються у 67 відсотків жінок, котрі є активними курцями, у пасивних — 63,1 відсотка. Що характерно: показник безпліддя в перших і других майже однаковий — перевищує 40 відсотків.

Коли жінка курить у період вагітності, постає великий ризик невиношування плода. Діти народжуються з гіпоксією (нестача кисню у тканинах), з малою вагою і в стані дистресу (тяжкої дихальної недостатності). Перинатальна смертність таких малюків — півтора відсотка. Цифри досить промовисті.

— Куріння матері — причина гальмування фізичного і розумового розвитку новонароджених, — веде далі Василь Васильович. — А ми дивуємося: звідки у нас така кількість діточок із патологіями? Вчені нашого інституту розробили для жінок комплекси боротьби з тютюновою залежністю. Спеціальні лікарські засоби дають змогу відмовитись від куріння, полегшують процес відвикання.

Серед курців в Україні дуже багато молоді — через нерозуміння, сліпе наслідування моди, вчинків дорослих, втягуються в цей процес ще з підліткового віку. В. Подольський твердо переконаний: куріння є не лише особистою проблемою кожної людини зокрема, а й гострою соціальною, з якою пов’язане майбутнє людства. Досвід країн, котрі успішно борються з цим злом, доводить, що основний унесок у відмову від куріння роблять медичні працівники первинних структур охорони здоров’я. Самостійно кинути курити досить важко, саме тому висока інформованість лікарів та середніх медичних працівників про лихо та усвідомлення ними свого значення у боротьбі з ним є передумовою для успішного втручання, спрямованого на відмову від шкідливої звички. Спеціальні профілактичні заняття мають провадитись і в школах.

— З огляду на катастрофічну ситуацію в Україні щодо збільшення кількості курців, необхідно потроїти зусилля з пропаганди здорового способу життя, — вважає професор В. Подольський. — Відмова від цигарки має стати ознакою хорошого тону. Кожен, хто це зробить, подасть хороший приклад оточенню. Тож, якщо ваші близькі курять, допоможіть їм здолати шкідливу звичку, переконайте, що їхнє життя — це найцінніше.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Геть від Москви
Читати
А рішення ухвалити нема кому
Читати
Зар-пла-ти!
Читати
Протестуєте? В АТО!
Читати
Союз «Батьківщини» і профспілок
Читати
Раптом що, звертайтеся до Прем’єра
Читати
Коса на камінь
Читати
Як потрапити до заповітного списку?
Читати

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове