Архів
П’ятниця,
29 травня 2015 року

№ 57 (19252)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлиця
  • За рубежем
Схвалено її величністю

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ. Королева Єлизавета ІІ оголосила про проведення в країні референдуму щодо членства у ЄС.

Докладніше...
Двадцять мільйонів за інформацію

СИРІЯ. Бойовики «Ісламської держави» щодня влаштовують криваві розправи над жителями околиць Пальміри.

Докладніше...
Історичний візит

АЛБАНІЯ. Сербський прем’єр-міністр Александар Вучич прибув з візитом у Тирану — першим в історії обох країн.

Докладніше...
Вияв народного гніву

ПЕРУ. Протести шахтарів та «зелених» активістів набирають масштабів.

Докладніше...
Кінець банківської таємниці

ШВЕЙЦАРІЯ та ЄС підписали угоду, яка покладе край банківській таємниці.

Докладніше...
У своїй хаті своя правда

США. Штат Небраска скасував смертну кару.

Докладніше...
Убивчий рекорд

ІНДІЯ. Аномальна спека на півдні країни забрала життя вже півтори тисячі осіб.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Наука

Коноплярство: шанс на відродження

Тарас ЗДОРОВИЛО.

Колаж Світлани Урбанської.

Уже кілька останніх десятиліть коноплі асоціюються з чимсь негативним, поганим, шкідливим. Зрозуміло чому: бо ця рослина є сировиною не лише для виготовлення низки корисних речей, а й сильнодіючих наркотиків. Через це людство опинилося перед необхідністю заборони вирощування культури. Але українські вчені врятували її репутацію.

З ДАВНІХ-ДАВЕН по сьогодні з коноплі виготовляють прядильні волокна, канати, шпагат, рибальські сіті, спецодяг. Із насіння отримують олію, з якої виробляють оліфу, рідке мило, замазку, лаки, фарби та ін. Рафінована конопляна олія використовується в харчовій промисловості. Насіннєва макуха завдяки великому вмісту поживних речовин є однією з найкращих добавок до корму для худоби. Однак ще в доісторичні часи люди помітили й наркотичні властивості цієї рослини, а також лікувальні.

У 20-30-х роках XX ст. наркотики із коноплі (гашиш, марихуана) були дуже популярні, тож стали нелегально вироблятися у всьому світі. У 1940-х споживання марихуани в США набуло характеру епідемії.

Коли людство усвідомило масштаби і наслідки наркоманії, зокрема конопляної, стало боротися з цим злом і законодавчо, і методом селекції. Вчені почали працювати над створенням нейтральних відносно наркотичної дії сортів конопель. В СРСР ця робота розпочалась 1972 року і контролювалась трьома міністерствами (сільського господарства, внутрішніх справ і охорони здоров’я). Проте якихось помітних успіхів так і не було досягнуто.

В часи незалежності України ця важлива справа була доручена Інституту луб’яних культур, а з 2013 року — Дослідній станції луб’яних культур (ДСЛК) Інституту сільського господарства Північного сходу НААНУ, що в м. Глухові на Сумщині. Аналіз сортів світової колекції конопель, що є у відділі технічних культур Інституту рослинництва ім. М. І. Вавилова (Санкт-Петербург, РФ), показав, що в природі немає сортів без специфічних фенольних сполук-канабіноїдів, які справляють наркотичний ефект. Тому селекціонери у всьому світі передусім були зорієнтовані на отримання високих урожаїв волокна й насіння.

Проте, як кажуть, вода і камінь точить. Завдяки наполегливим зусиллям українських селекціонерів вдалося поступово знизити поріг умісту ТГК (тетрагідроканабінол — найтоксичніша складова гашишу, психотропна речовина, що викликає галюциногенні відчуття) з 0,3 % (1972 р.) до 0,08 % (2012 р.) і при цьому зберегти урожайність культури. Врешті-решт, залучивши новий селекційний матеріал, а також застосувавши нові удосконалені методи визначення вмісту канабіноїдів, удалося отримати якісно нову селекційну сировину не тільки без ТГК, а й без інших компонентів канабіноїдів. На прикладі першого сорту конопель ЮСО-45 було продемонстровано переконливу можливість виключення посівних конопель зі списку наркотичних культур. Це була велика перемога української науки міжнародного значення.

Приборкання наркотичного дракона у коноплі стало можливим завдяки напруженій творчій праці всього колективу Інституту луб’яних культур. Президія НААН України за наукову роботу «Створення і впровадження високопродуктивних сортів однодомних конопель з відсутністю наркотичних властивостей» у 2006 році присудила авторам сорту премію за видатні заслуги в аграрній науці.

Нині селекціонерів В. Вировця, І. Лайко, Л. Горшкову, М. Мигаля, Г. Кириченко, І. Щербаня та М. Орлова висунуто на здобуття Державної премії України в галузі науки і техніки.

Підсумовуючи багаторічні результати наукової роботи глухівських селекціонерів, без перебільшення можна сказати, що вони внесли суттєвий вклад у справу боротьби з розповсюдженням наркотичних засобів у світі та врятували коноплярство як сільськогосподарську галузь не тільки в Україні, а й в усьому світі.

Аналогів такої селекційної школи у світі нема. Тільки в Україні накопичено усесторонній досвід з комплексу питань, пов’язаних зі створенням ненаркотичних сортів коноплі з насіннєвою продуктивністю до 2 т/га й більше, із умістом волокна на рівні 38,9% та врожайністю стебла від 10 до 20 т/га. В ряді країн займаються лише підтримуючою селекцією сортів коноплі. Скажімо, у Франції теж виведено подібні сорти, але якщо вміст ТГК в межах ЄС допускається до 0,2%, то в Україні — 0,08%! В Канаді всі сорти створені на основі українських. У Росії жоден із сортів не відповідає міжнародним нормам, та й за урожайністю вони «не дотягують» до наших.

Сьогодні українське коноплярство дістало шанс на відродження. Нагадаємо, що у 1956 році коноплі в Україні вирощували на площі 160 тис. га. З початком широкого виробництва дешевого синтетичного волокна прядиво стало втрачати свою незамінність у багатьох галузях промисловості, а тому посіви скорочувалися. У 1990 році вони становили лише 11 тис. га, а в часи незалежності ще менше: у 2000-му — 3,5 тис. га, 2012-го — лише 200 га. Одна з причин цього — постанова ВР України від 2009 року про посилення відповідальності за незаконну сівбу і вирощування сно­творного маку чи конопель (порушників карали великими штрафами, а то й позбавленням волі на строк від 3 до 7 років).

За оцінками спеціалістів і науковців, переломне значення для відродження вітчизняної коноплярської галузі мало ухвалення (з ініціативи ДСЛК та асоціації «Українські технічні коноплі») в серпні 2012 року постанови Кабміну про спрощення умов культивування технічних конопель із низьким умістом наркотичних речовин, яка скасувала норму про обов’язкову охорону таких посівів. Це рішення звільнило підприємців од економічно обтяжливих витрат протягом усього циклу коноплярського виробництва. Адже воєнізована держохорона «з’їдала» до 50% капіталовкладень! І результат не забарився: торік було засіяно близько 2 тис. га, а нині є підстави вважати, що площа збільшиться.

Виробники зацікавлені не тільки у вирощуванні конопель на насіння, а й у більш глибокій переробці цієї продукції. На ліки, косметичні засоби, біопаливо, ба більше — в Європі все популярнішими стають конопляні будматеріали. Отже, галузь тепер має всі умови, щоб незабаром стати на ноги.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Геть від Москви
Читати
А рішення ухвалити нема кому
Читати
Зар-пла-ти!
Читати
Протестуєте? В АТО!
Читати
Союз «Батьківщини» і профспілок
Читати
Раптом що, звертайтеся до Прем’єра
Читати
Коса на камінь
Читати
Як потрапити до заповітного списку?
Читати


При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове