Архів
Вівторок,
19 травня 2015 року

№ 52 (19247)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготували Сергій СКОРОБАГАТЬКО

та Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Проблема

Вушко запалилося

Андрій ЦИМАРА,

лікар-отоларинголог, кандидат медичних наук.

Середній отит, ця дитяча хвороба, є однією з найчастіших причин звернень по медичну допомогу. Приблизно 80 відсотків дітлахів до досягнення шкільного віку хоча б один раз переносять гострий середній отит (ГСО). Та не лише діти стають його жертвами. Мабуть, немає такої людини, котра протягом життя не зустрілася б упритул із цією підступною недугою.

ЯК ПРАВИЛО, розвиток ГСО викликається дисфункцією євстахієвої труби і порушенням вентиляції середнього вуха при гострих вірусних інфекціях верхніх дихальних шляхів. Бактеріальні збудники виявляються при посіві ексудату (виділень) із середнього вуха у 50-90 відсотках випадків. Найпоширенішими патогенами є стрептокок і гемофільна паличка. До чинників ризику належать алергія, черепно-лицьові аномалії, пасивне куріння або схильність до інших респіраторних подразників, імунодефіцит, штучне вигодовування, використання соски-пустушки, а також гострі інфекції верхніх дихальних шляхів.

Сьогодні фахівці мають чіткі критерії діагностики ГСО: помірне або сильне випинання і почервоніння барабанної перетинки із втратою розпізнавальних знаків, виділення з вуха, біль. Неточний же діагноз призводить до необґрунтованого призначення антибіотиків, а це може серйозно зашкодити хворому.

Ексудативний середній отит (ЕСО) — це захворювання, для якого характерна наявність ексудату (рідини) в середньому вусі за відсутності гострих симптомів. Якщо є підстави підозрювати ЕСО, але водночас ознаки наявності виділень не очевидні, вдаються до пневматичної отоскопії, тимпаноманометрії або й застосовують обидва методи.

Що слід приймати пацієнтам із гострим середнім отитом? Звісно ж, анальгетики. Вони рекомендовані при болю у вусі, лихоманці й подразненні, особливо для зняття можливих нічних симптомів, оскільки порушення сну найчастіше є причиною звернень по медичну допомогу.

А все-таки: в яких випадках призначати антибіотики? Зростаюча стійкість бактерій до таких препаратів — актуальна проблема медицини, тому поспішати з антибіотиками без критичної потреби не варто, і це мають знати не лише лікарі, а й усі люди. Якщо ж без них не обійтися, то призначають дітям із шестимісячного віку при тяжкому перебігу отиту, а також пацієнтам, молодшим двох років, із дво­стороннім ГСО незалежно від додаткових ознак і симптомів.

Вичікувальна тактика також виправдана щодо дітей віком від шести місяців до двох років із одно­стороннім ГСО і легкими симптомами, іноді щодо дітей віком понад два роки з одностороннім або двостороннім запаленням вух: кожні двоє із трьох хворих одужують і без антибіотиків. Американська академія сімейних лікарів, наприклад, 2013 року рекомендувала не призначати антибіотики дітям віком 2-12 років з легкими симптомами гострого отиту, але перебіг хвороби обов’язково має контролювати лікар.

І ще. Коли хвороба має затяжний характер або стався рецидив ГСО, слід повторно обстежувати хворих із вираженими симптомами, що зберігаються через дві-три доби від початку прийому антибіотика. Часом змінюють схему терапії, призначивши інший препарат.

Повторення симптомів більш ніж через місяць після первинної діагностики ГСО кваліфікують як новий напад недуги. Тоді знову — до лікаря. Нехай це пам’ятають усі батьки і не легковажать здоров’ям дітей.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

— Лікарю, невже все так погано?..

— Ні, чому ж. Я от кандидатську закінчую на вашому випадку!

* * *

— Як уберегтися від синдрому хронічної втоми?

— Спіть не менше восьми годин уночі і ще стільки ж — удень.

* * *

У зв’язку з підвищеною радіацією і пониженою потенцією МОЗ звертається до жінок країни: «Прохання більше трьох хвилин не опиратись!»

* * *

— Доброго ранку, це чергова сестра? Я хотів би дізнатися про здоров’я Балабухи з десятої палати.

— Хвилинку, подивлюся в його картці... Ось, знайшла: перелом зростається добре, післязавтра знімуть гіпс, а у п’ятницю — шви.

— Чи потрібний буде післяопераційний догляд?

— Так, доведеться два-три тижні походити на масаж та УВЧ.

— І коли його випишуть?

— Та цієї ж п’ятниці й випишуть. А ви хто, родич Балабухи?

— Ні, я сам Балабуха і є. Але мені в цій довбаній лікарні жодна зараза нічого не пояснює!

* * *

Рух — це життя. Тому, лежачи на дивані, злегка посмикуйте ногою.

* * *

У кожній людині неодмінно є щось хороше. Самих лише нирок на сто тисяч доларів.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове