Архів
Вівторок,
21 квітня 2015 року

№ 43 (19238)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготували Сергій СКОРОБАГАТЬКО

та Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • На прийомі у спеціаліста

Рухаймося!

Микола ЮРЧИШИН.

Людина від народження перебуває у постійному русі. Якщо придивитись до немовляти або малюка-дошкільнятка, то перший (особливо) і другий — весь час рухаються, щось роблять, намагаються вхопити, підняти, віднести, розламати і т. д. і т. ін. З віком фізична активність помітно спадає, що зумовлено програмою розвитку організму, закладеною природою. Учені стверджують: якби доросла людина робила таку ж кількість рухів, як новонароджене дитя, то вже за кілька годин загинула б від перевтоми. Але все ж регулярна фізична активність потрібна всім людям незалежно від віку і статі. Постійні тренування зміцнюють м’язову систему, в тому числі серце, є профілактикою застійних явищ у легенях, поліпшують циркуляцію крові в судинах. Люди, котрі регулярно займаються фізичними вправами, мають хорошу пам'ять, високу працездатність і стабільний імунний статус. Гіподинамія — одна з найгостріших проблем у сучасному світі.

— ГІПОДИНАМІЯ — це зменшення м’язових зусиль, що витрачаються на утримання пози, переміщення тіла у просторі, на фізичну працю, а також зменшення сили серцевих скорочень, — розповідає завідувач другого неврологічного відділення Київської обласної клінічної лікарні, лікар вищої категорії, заслужений лікар України Олексій Васильович ПОПОВ. — Хвороби, що позначається таким терміном, у медицині не існує, однак цей стан здатний призвести до порушення функцій багатьох органів і систем. Саме тому лікарі всього світу з року в рік приділяють профілактиці гіподинамії серед населення дедалі більше уваги. Основна її причина в сучасному світі очевидна. Досягнення технічного прогресу роблять життя людини комфортнішим, однак мало хто замислюється над тим, що зниження фізичної активності, наприклад, у зв’язку з використанням особистого автомобіля, негативно позначається на здоров’ї. Крім того, гіподинамія — незмінний супутник людей так званих сидячих професій (програмістів, менеджерів тощо). Не оминає ця проблема і дітлахів, особливо шкільного віку, які після занять (під час них вони також сидять) воліють проводити вільний час удома за комп’ютером, аніж побігати надворі. Звичайно, в деяких випадках людина вимушено обмежена в русі, — наприклад, при тяжких захворюваннях або внаслідок травм. Але й тоді потрібний рух. Недарма ще стародавні цілителі говорили: «Рух — це життя».

Олексій Васильович упевнений: гіподинамія — це стан, що супроводиться численними симптомами, більшість із яких зумовлена недостатньою фізичною активністю. Можна виокремити основні її прояви: млявість, сонливість, поганий настрій, дратівливість, загальне нездужання, втома, порушення сну, зниження праце­здатності.

— Ці симптоми періодично може відчувати практично кожна людина, але мало хто пов’язує їх із гіподинамією, — звертає увагу лікар. — Тому при появі таких ознак слід замислитись, чи достатньо часу ви приділяєте фізичним тренуванням. Тривале зниження тілесної активності призводить до атрофічних змін у м’язах та кістковій тканині. Порушується обмін речовин, знижується синтез білка. Гіподинамія вкрай погано позначається на роботі головного мозку — виникають головні болі, безсоння, люди стають емоційно неврівноваженими. Ще одна ознака — підвищення апетиту, через що збільшується кількість споживаної їжі. Це може досить швидко спричинити порушення жирового обміну, розвиток ожиріння і атеросклерозу. Відомо, що наявність останнього значно підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Їх чинником може бути і ламкість кровоносних судин, що також є наслідком порушення обміну речовин.

Чимала увага має приділятись фізичній активності у дітей, особливо шкільного віку, наголошує невролог. При тривалому сидінні за партою відбувається застій крові в судинах нижніх кінцівок, що призводить до збіднення кровопостачання інших органів, у тому числі головного мозку. Відтак погіршуються розумові процеси, пам'ять і концентрація уваги. Крім того, у малорухливих дітей слабка м’язова система. Через слабкість м’язів спини у них деформується постава. Як бачимо, наслідки гіподинамії можуть виражатися в порушенні функції багатьох органів і систем, причому найчастіше такі порушення з низькою фізичною активністю пов’язують в останню чергу, хоча насправді так воно і є.

Щодо профілактики, то О. Попов переконаний: при цій хворобі таблетки, які можна приймати, лежачи на дивані, не допоможуть. Ключ до «викорінення» гіподинамії тільки один — рух. Причому для того, щоб побороти цього внутрішнього «хробака», в якому поєднуються банальні людські лінощі й прагнення спокою та комфорту, зовсім не треба примушувати себе до надмірного фізичного режиму і різко змінювати спосіб життя. Для початку достатньо ходити пішки там, де можливо, наприклад, від хати до магазину, не уникати порання по господарству, косіння трави, рубання дров тощо.

Ще краще, радить фахівець, «підключити» до нового режиму 30-хвилинні піші прогулянки, а в ідеалі — пробіжки (вечірні або ранкові). Такий фізичний «стиль» і серце не перевантажить, і поступово збільшить обсяг легенів. А якщо через сидячу роботу почали допікати болі в попереку, то варто робити спеціальну гімнастику для м’язів спини, а ліпше — суглобову. Адже в нашому організмі можна нарахувати близько 400 суглобів, і кожен із них потребує руху. Для цього достатньо хоча б два-три рази на тиждень виконувати протягом 15 хвилин комплекс спеціальних вправ для суглобів. Крім того, корисно мати вдома будь-який тренажер, не обов’язково дорогий і великий.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

— Хворий, прокиньтеся! Чуєте мене? Прокидайтеся негайно!

— А, це ви, сестричко. Що сталося?

— Як «що сталося»? Час вам снодійне приймати!

* * *

— Лікарю, ви мені порадили для підвищення мозкової активності усамітнитись і поговорити із самим собою. То я спробував.

— І який результат?

— Мене лише на хвилину вистачило. Сам із собою полаявся...

* * *

— Що це з вами, чому ви забинтовані?

— Та ввімкнула пилосос, а він мене струмом у руку вдарив.

— А з ногою що?

— Я його теж ударила...

* * *

— Ну що, колеги, будемо лікувати чи нехай ще поживе?..

* * *

З амбулаторної карти:

«За словами хворого, йому дуже допомагають 60-процентні настоянки глоду, пустирника, евкаліпта. Просив збільшити дози і періодичність».

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове