П’ятниця, 17 квітня 2015 року № 42 (19237)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19237/print.php?n=26845

Весняна ревізія

Василь ДЮБА.

ІСНУЮТЬ різні думки, чи варто проводити окремо побіжний огляд, а потім ще й весняну ревізію, оскільки це забирає багато часу, та й відкривання вулика за прохолодної погоди може зашкодити бджолам. Але зазвичай між виставленням пасіки та ревізією минає значний проміжок часу — інколи кілька тижнів, і якщо відразу після обльоту не надати бджолам невідкладну допомогу, виникає загроза ослаблення, а то й утрати деяких сімей. Після неблагополучної зимівлі рамки і стінки окремих вуликів можуть бути забруднені екскрементами, а такі умови в гнізді спричиняють захворювання. Ось чому на пасіці має бути запас чистих продезінфікованих вуликів.

Ранньої весни, коли ще немає медозбору, можливі напади бджіл з одних вуликів на інші, розкрадаються запаси корму і багато комах гине. Щоб запобігти цьому, слід під час огляду сімей користуватися переносними ящиками, а не залишати на відкритому місці рамки. Також не треба тримати повністю відкритими льотки. Всі роботи у вуликах належить виконувати швидко й обережно. У деяких випадках сім’ю, на яку нападають інші бджоли, навіть заносять на два-три дні в зимівник або вивозять в інше місце.

Зволікати з головним весняним оглядом сімей не можна: чим швидше його проведемо, тим раніше вдасться створити сприятливі умови для бджіл. До так званої весняної ревізії (а це повне розбирання гнізд) вдаються за температури не нижче 14-15 градусів. Основне завдання заходу — цілком оцінити стан сімей після зимівлі, повністю усунути виявлені недоліки, створити сім’ям належні умови для нормального розвитку. При цьому з’ясовують їхню силу, наявність та якість маток, кількість розплоду, забезпеченість кормом, стан гнізда.

Силу сімей визначають за кількістю вуличок у гнізді, повністю зайнятих бджолами: у сильних у цей період їх має бути вісім і більше, у середніх — шість-сім, у слабких — три-п'ять, іноді й менше. Щодо розплоду: у сильній сім’ї він буде на трьох-чотирьох рамках.

Водночас одержимо інформацію і про властивості матки: якщо посів суцільний, без пропусків комірок, і його багато, вона дуже гарна. Трапляється, що розплоду мало, та ще й розміщений він по стільниках маленькими острівцями. У такому разі треба знайти і оглянути матку. Найімовірніше, така матка каліка — з пошкодженою або й зовсім відсутньою ніжкою, є якась інша травма. Доведеться замінити її іншою. Така ж доля чекає і на маток-трутівок. Їхній розплід бджоли запечатують опуклими кришечками, через що його інколи називають «горбатим». Він ще може бути розкиданий у верхніх частинах кількох рамок у невеликій кількості, однак це ознака не ґанджу матки, а незадовільного стану сім’ї (неутеплене гніздо, слабка сила, погані стільники), тож доведеться таку матку оцінювати пізніше, після виявлення та ліквідації вказаних недоліків.

Бува, що в сім’ї знаходять закритий і відкритий розплід, є свищуваті маточники, але немає яєць, це також свідчення відсутності матки. В такому випадку маточники зривають і через 2-3 години підсаджують плідну матку.

Трапляється, в гнізді немає розплоду та маточників, не змогли відшукати і матку, а бджоли спокійні. Як бути? В середину гнізда слід помістити рамку з молодими личинками з іншої сім’ї, утеплити його та перевірити через два дні. Якщо з’явилися свищуваті маточники — матки немає, отже, їх зривають і через 2-3 години підсаджують плідну. Коли ж таких маток немає і швидко їх узяти ніде, безматочну сім’ю приєднують до слабкої, де вона є. Роблять це зазвичай над­вечір, коли бджоли перестають літати. А щоб комахи були спокійні, їх оббризкують сиропом (1:1) з додаванням кількох крапель м’яти і добре обкурюють. При цьому «злука» відбувається ще краще, коли бджіл з обох сімей струшують перед льотком вулика, щоб вони разом увійшли в льоток.