Архів
П’ятниця,
3 квітня 2015 року

№ 37 (19232)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлиця

Добрий господар

Добірку підготувала
Тетяна РОЗДОБУДЬКО.

Версія для друку          До списку статтей

Сіємо за народними прикметами

Наші предки здавна орієнтувалися на «поведінку» багаторічних рослин, які чітко відчувають подих весни. Тож скористаємося й ми цим календарем.

КОЛИ зацвітають проліски, можна висівати на розсаду насіння перців, помідорів, кольрабі для вирощування в кімнаті або опалювальній теплиці. Час сіяти (в захищений ґрунт) квіти — агератум, гвоздику, петунію, сальвію.

Зацвіла ліщина — починали сівбу у відкритий ґрунт. Це сигнал, що земля вже не промерзне, хоча приморозки ще повертатимуться. Сіють шпинат та редиску. А з квітів — нагідки і мак.

З’явилися пухнасті «котики» на вербі — час покласти в землю насіння салату, капусти. Із квітів — маргаритки, люпин, однорічні флокси, резеду.

Цвітіння форзиції та осики підказує — настала черга моркви й петрушки. З квітів сіють іберіс і годеції.

Як запишалися цвітом нарциси — висаджують розсаду ранньої і цвітної капусти, сіють горох і буряки, а також запашний горошок.

Вишня в цвіту — пора сіяти кріп, чабер. Однак «міська» вишня дещо випереджує «селянку». Не поспішайте, дочекайтеся, поки вишня зацвіте на власній чи сусідній ділянці.

З’явилися перші листочки (завбільшки з копійку) на березі — садіть картоплю, але не пізніше, ніж зацвіте черемха.

Насіння однорічних ліанових найкраще класти в ґрунт відразу після початку зацвітання бузку. Цей же час сприятливий для качанного салату.

А вже як укрилася білими віночками калина, на дубі з’явилися листочки, можна сіяти огірки, гарбузи, кабачки, кавуни, дині, цукрову кукурудзу. Якщо поблизу немає калини, орієнтуйтеся на півонії. Вони теж дають старт теплолюбним культурам.

Розпускаються іриси (півники) — можна висаджувати у відкритий ґрунт брюссельську капусту.

Зацвів глід — сіють кукурудзу, соняшник, садять пізні сорти картоплі.

Укрився свічками каштан, цвіте горобина і духмяніє бузок — висаджують на грядку просто неба розсаду помідорів, перців та баклажанів. Сіють буряки, літні сорти редьки і редиски.

Закувала зозуля — черга льону.

До речі, у давнину весна для городників наставала, коли зацвітає мати-й-мачуха. Саме від цього дня відраховували час для початку польових робіт. На 11-й білили плодові, згрібали опале листя, садили молоді фруктові деревця. На 14-й починали готувати грядки. На 23-й можна було сіяти і садити ранні овочі: цибулю, буряки, ріпу, петрушку, моркву, горох, редиску, редьку. Через 30 днів загортали в землю ранню картоплю. Якщо ж мати-й-мачуха зацвітала раніше Благовіщення (7 квітня), то картоплю починали садити з початком цвітіння черемхи.

Не слід забувати, що в кожній місцевості свій мікроклімат, різна структура ґрунту, рівень його вологості. Тому до будь-яких прикмет треба підходити творчо, обережно перевіряючи, і па­м’ятати, що немає стовідсоткових збігів.

Версія для друку          До списку статтей

У ПЛОДОНОСНИХ дерев часто відламується гілля. Причиною подібних негараздів у дорослої яблуні чи груші є неправильне формування крони. Тож обтяжена плодами гілка не витримує їхньої ваги чи сильних поривів вітру. Що робити? Можна застосувати старий перевірений спосіб — установити чатала. Ми ж пропонуємо задля запобігання «каліцтва» або виправлення ситуації, щоб крона була міцнішою, діяти ефективніше. Як саме, читайте в наступному випуску «ДГ».

Подекуди городники, прагнучи виростити на своїй ділянці цвітну капусту, восени гірко зітхають, дивлячись на результати немалих зусиль: суцвіття, що стирчать, важко й назвати головками, до того ж вони не сніжно-білого кольору, а брудного аж до брунатного. Так, цвітна — примхливиця, і якщо маєте бідний піщаний ґрунт або «болото» коло хати, доцільніше відвести землю під те, що на ній напевно врожаїтиметься. Втім, любите цю культуру — можна за неї й «поборотись», адже нічого аж-аж у догляді нема, треба тільки ретельно дотримуватись строків садіння розсади і... Наш матеріал буде на підмогу.

Ще одна цікавинка стосується винограду, коли купуємо саджанець розхваленого сорту, а одержуємо... А кущ росте здоровий, сильний. Викидати? Ні, кажемо ми, є гарний вихід, і «переорієнтувати» вашу лозу ще не пізно.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове