Архів
Вівторок,
31 березня 2015 року

№ 35 (19230)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я
  • За рубежем
Повна готовність

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ здійснила наймасштабніші за тринадцять років навчання військово-повітряних сил.

Докладніше...
Коли економіка занепадає

ГРЕЦІЯ планує просити Росію підтримати її економіку.

Докладніше...
«Політичний ландшафт» зміниться

ФРАНЦІЯ. У другому турі місцевих виборів перемогла партія екс-президента Ніколя Саркозі «Союз за народний рух».

Докладніше...
Вибори без вибору

В УЗБЕКИСТАНІ відбулися президентські вибори.

Докладніше...
Збройне протистояння

М’ЯНМА. Урядові війська ведуть запеклі бої з озброєними формуваннями повстанців на кордоні з Бангладеш.

Докладніше...
Місто в окупації

СИРІЯ. Бойовики-ісламісти захопили стотисячне місто Ідліб, розташоване на північному заході країни.

Докладніше...
Загрожує цунамі

ПАПУА-НОВА ГВІНЕЯ. У Тихому океані біля берегів країни стався потужний землетрус.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Соціальна політика

Нове в пенсійному законодавстві

Надія Юрчишина,

головний спеціаліст відділу призначення пенсії управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва.

Верховною Радою 2.03.2015 р. ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ, яким, зокрема, встановлюється особливий порядок виплати пенсії пенсіонерам, що працюють. Цей закон набирає чинності з 1 квітня 2015 року.

Кого не зачепить

НАСАМПЕРЕД хочу звернути увагу на те, що, незалежно від факту роботи та посади, на якій працюють пенсіонери, пенсію (незалежно від виду та закону, згідно з яким її призначено) виплачують у повному обсязі інвалідам І та ІІ груп, інвалідам війни ІІІ групи, учасникам бойових дій та особам, на яких поширюється чинність пункту 1-го статті 10-ї Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Це, зокрема:

— сім’ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов’язків військової служби;

— сім’ї військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, які призивалися на збори військовозобов’язаних Міністерством оборони, органами внутрішніх справ і державної безпеки колишнього Союзу РСР і загинули (померли) під час виконання завдань з охорони громадського порядку, при над­звичайних ситуаціях, пов’язаних з антигромадськими проявами;

— сім’ї осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в Антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

До членів сім’ї загиблих належать:

— утриманці загиблого або того, хто пропав безвісти, яким у зв’язку з цим виплачується пенсія;

— батьки;

— один із подружжя, який не одружився вдруге;

— діти, які не мають (і не мали) своїх родин;

— діти, які мають сім’ї, але стали інвалідами до 18 років.

Менше або нічого

НЕ ВИПЛАЧУВАТИМУТЬСЯ всі види пенсії пенсіонерам у період їх роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів».

Пенсіонерам, які працюють на інших посадах (роботах), включаючи виконання роботи на підприємствах, в установах, організаціях або у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, приватним підприємцям виплата пенсії здійснюється у розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1423,50 грн).

Це стосується і пенсіонерів, яким призначена пенсія по спецзаконах України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів».

Пенсії, призначені, згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», у період роботи на посадах, які дають право на їх нарахування за спецзаконами, виплачуються у розмірі 85 відсотків од розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а в період роботи на інших посадах (роботах) — 85 відсотків наукової.

Пенсії, призначені в розмірі менш ніж 1423,50 грн, виплачуються працюючим пенсіонерам у повному розмірі. Зменшення їх на 15 відсотків стосується лише тих, у кого ці виплати перевищують таку суму.

Як сплачуються податки

ЧИТАЧІВ, звісно, зацікавить, у якому порядку відбуватиметься з 1 квітня сплата податку на доходи фізичних осіб — 15% і військового збору — 1,5%, введених з 1 січня поточного року. Щоб стало зрозумілим, наведу приклад. Скажімо, розмір пенсії працюючого пенсіонера 4700 грн. Із 1 квітня виплата проводитиметься таким чином: 4700х85% (4700х0,85)=3995 грн. Оскільки розмір пенсії перевищує 3654 грн на місяць*, то різниця підлягає оподаткуванню: 3995-3654=341, а саме 15% від одержаного (341х15%=51,15 грн), або 51,15 грн, — це податок на доходи фізичних осіб, та 1,5% (341х1,5%), або ж 5,11 грн, — військовий збір. Тому до виплати пенсіонер отримає 3938,74 грн (3995 — 51,15 — 5,11).

Порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, установлений цим законом, поширюється на всіх, незалежно від часу призначення пенсій. Виплату в повному обсязі поновлюють із наступного дня після звільнення з роботи.

Документами для уточнення характеру та періоду роботи після 1 квітня 2015 року є трудова книжка із записами про працевлаштування або звільнення, довідка, витяг із наказу, копія цивільно-правового договору, що подаються до Пенсійного фонду за місцем перебування на обліку з відповідною заявою.

Працювати доведеться довше

ВНЕСЕНО зміни щодо умов призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років (закон №312-VІІІ).

Поетапно з 1.04.2015 р. змінюється вік для жінок, які народилися після 1.04.1970 р., із 45 до 50 років, необхідний для призначення пенсій за віком на пільгових умовах за списком №1.

Поетапно в період з 01.04.2015 по 31.03.2024 р. на 6 місяців за рік змінюється загальний стаж роботи для чоловіків із 20 на 25 років та жінок — із 15 на 20 років за списком №1.

Поетапно з 01.04.2015-го змінюється вік для жінок, які народилися після 01.04.1965, з 50 до 55 років, необхідний для призначення пенсій за віком на пільгових умовах за списком №2, жінкам — трактористам-машиністам, машиністам будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, жінкам, зайнятим протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, робітницям текстильного виробництва, зайнятим на верстатах і машинах, жінкам — водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв.

Поетапно в період із 01.04.2015-го по 31.03.2024-й на 6 місяців за рік змінюється загальний стаж роботи для чоловіків із 25 на 30 років та жінок — із 20 на 25 років (окрім доярок, працівниць, зайнятих протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, та робітниць текстильного виробництва).

Багатодітним матерям

УМОВИ призначення пенсії не змінюються жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятьох і більше дітей, пенсії їм нараховуються, незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається постановою Кабінету міністрів України від 16.05.1992 №244.

Відповідно до цієї постанови, жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятьох або більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу. Право на пенсію мають жінки, зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також у фермерських та інших господарствах, незалежно від форм власності та господарювання.

Збільшується спецстаж

ЗБІЛЬШУЄТЬСЯ тривалість спеціального стажу, який дає право на призначення пенсій за вислугу років, для окремих категорій працівників:

— працівникам освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення: поступово з 01.04.2015-го по 31.03.2024-й на 6 місяців за рік спеціальний стаж роботи, який дає право на призначення такого виду пенсії, для чоловіків та жінок збільшується з 25 до 30 років.

*Внесено зміни до Податкового кодексу України від 28.12.2014 р., №71-VIII.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Візит задля гарантії миру?
Читати
«I чужому научайтесь...»
Читати
Вотум недовіри українцям
Читати
Годівниця для комерцбанків
Читати
Ліси також хочуть розікрасти
Читати
Гаманці худнуть
Читати
Iуда сховався в президії
Читати
Яскравій обгортці не вір
Читати
Подайте склянку води. Чистої
Читати

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове