Архів
Вівторок,
31 березня 2015 року

№ 35 (19230)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготували Сергій СКОРОБАГАТЬКО

та Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Медичний лікнеп

Хвороба високого тиску

Гіпертонія — застарілий термін, який означає підвищення кров'яного тиску в судинному руслі понад норму. Із 90-х років XX століття в медичній практиці рекомендовано користуватись терміном артеріальна гіпертензія (АГ). Основною діагностичною ознакою (симптомом) цього хронічного захворювання є стійке підвищення гідравлічного тиску в артеріальних судинах великого кола кровообігу, що змушує серце працювати з більшим навантаженням.

АГ — один із головних чинників ризику інсульту, інфаркту міокарда, серцевої недостатності, аневризми артерій (наприклад, аорти), захворювання периферичних артерій і є частою причиною хронічного захворювання нирок. Навіть помірне його підвищення може призвести до вкорочення життя. Зміни в режимі харчування здатні поліпшити стан хворого. Щодо медикаментозного лікування, то препаратів сьогодні існує дуже багато, але призначати їх повинен тільки лікар!

Для вимірювання артеріального тиску використовують два показники — систолічного та діастолічного тиску, залежно від того, стискається серцевий м’яз між ударами (систола) чи розслаблюється (діастола). Нормальний кров’яний тиск у стані спокою перебуває в межах 100-139 мм рт. ст. систолічного (верхнє значення) і 60-89 мм рт. ст. діастолічного тиску (нижнє значення). Високий тиск наявний, якщо він постійно на рівні 140/90 мм рт. ст. або вище. Втім, показники кров’яного тиску — річ вельми індивідуальна, і висновки може робити знов-таки лише фахівець-медик.

За оцінками спеціалістів, щонайменше третина дорослого населення має підвищений кров’яний тиск. Рівень смертності через артеріальну гіпертензію (вона ж гіпертонія) невблаганно зростає.

Важливу роль у зниженні кров’яного тиску відіграє дієта. Сіль є однією з непрямих причин гіпертонії, оскільки одна з її складових — натрій — негативно впливає на роботу нирок. При їх патології найчастіше зустрічається підвищений діастолічний (нижній) тиск. Тому слід суворо обмежити вживання солі. Найвища допустима доза (за натрієм) становить 1500 мг на день — і не більше! Надлишок натрію викликає затримку води в організмі, а це підвищує кров’яний тиск. Що таке 1500 мг натрію? Це 3,87 г кухонної солі — тобто половина чайної ложки без вершка. Однак слід мати на увазі, що всі оброблені харчові продукти містять багато солі. Немає жодного, де б на 100 г продукту було менше одного грама натрію. Лідирують м’ясні: салямі (2260 мг), сирокопчена ковбаса (1900), грудинка й шинка (1600), варено-копчені ковбаси (1544). Навіть у сардельках та сосисках міститься 1150 міліграмів натрію. Сири містять його 1100-1700 мг, кетчуп — 1114, гірчиця — 1267 мг. Тож якщо людина за день з’їдає, скажімо, близько кілограма їжі, в тому числі хоча б 30% — продуктів з наведеного списку, то вже за рахунок цього вона отримує, як мінімум, три грами натрію, що еквівалентно 7,7 грама солі! Це вже чайна ложка, а решта — те, чим солите зверху.

Якщо у вас набряк ніг, треба обмежити кількість споживаної рідини — не більше літра на день (сюди входять перші страви, чай, компот і все таке інше). Взагалі ж організм не має «пересихати», тому якщо набряків немає, можна споживати до двох літрів рідини на день, і ліпше, якщо це звичайна чиста негазована вода. Частину цієї кількості можна замінити свіжовичавленими соками з буряків, моркви, селери, журавлини — вони знижують кров’яний тиск. Магазинні соки не придатні, бо містять забагато цукру або солі, консерванти.

У цілому зниження ваги позитивно позначається на кров’яному тиску. Проте швидка втрата маси тіла з подальшим швидким її відновленням може мати згубні наслідки. Якщо артеріальна гіпертензія поєднується із зайвою вагою, рекомендується знизити калорійність харчування, насамперед за рахунок зменшення кількості жирів, і збільшити частку вуглеводів, але не легкозасвоюваних. Голодування при гіпертонії протипоказане. У дієті гіпертоніка має бути якомога менше легкозасвоюваних вуглеводів, а це солодощі, цукор, картопля, макаронні вироби, білий рис, здоба. Також слід уникати смаженої, жирної та копченої їжі.

Надмірне споживання алкоголю теж справляє негативну дію на організм: кров’яний тиск підвищується.

Гіпертонікам категорично забороняється куріння.

Основу харчування мають становити такі продукти:

— пісні м’ясо та риба (бажано у відвареному вигляді);

— нежирні молочні та кисломолочні продукти (сир, молоко, кефір, сироватка);

— каші гречана, вівсяна та пшоняна;

— овочеві, молочні супи і нежирні м’ясні (після закипання з відварюваним м’ясом воду слід зливати);

— свіжі фрукти та овочі, особливо корисні часник та селера;

— продукти, багаті калієм та магнієм (курага, яблука, шпинат, бобові, білі гриби).

Приймати їжу ліпше малими порціями, 4-5 разів на день. Не переїдати. Вечеряти бажано не пізніше, ніж за дві-три години до сну.               

Хоча дієта може стати у пригоді багатьом гіпертонікам, не в кожному випадку можна нормалізувати тиск із її допомогою, часто потрібні ліки. Щоби тримати кров’яний тиск під контролем. Медикаментозне лікування (призначене лікарем!) і дієта повинні доповнювати одне одного і не бути взаємовиключними.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

— Лікарю, у мене постійно випадає волосся. Чи не можна його якось зберегти?

— Спробуйте зберігати в картонній коробці.

* * *

До педіатра прийшла жінка з грудною дитиною.

— Лікарю, подивіться, будь ласка, малого: погано їсть, плаче.

Лікар оглянув того і запитує:

— А на якому годуванні немовля — штучному чи природному?

— На природному.

— Ну тоді роздягайтеся.

Вона так і зробила. Лікар оглядав-оглядав її груди, мацав-мацав...

— Ну, звісно, у вас же молока немає!

— Взагалі-то я його тітка. Але дуже рада, що зайшла до вас...

* * *

Оголошення в лікарні: «Немає грошей — бувай здоровий!»

* * *

Смерть — це захисна реакція організму від нездорового способу життя.

* * *

Перепади настрою — це так гидко... Це так чудово! Це так гидко... Це так чудово!

* * *

— Ізю, що ви мені весь час підморгуєте?

— Ой, Циленько, це нервовий тик.

— Ви таки брехло і негідник! А я вже налаштувалася...

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове