Архів
Вівторок,
17 березня 2015 року

№ 29 (19224)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготували Сергій СКОРОБАГАТЬКО

та Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Проблема

Свербіж «од нервів»

Галина Гірник,

кандидат медичних наук.

Це хронічне шкірне захворювання проявляється висипами і сильним свербінням. Як твердять медики, у походженні нейродерміту величезне значення мають не тільки алергізація організму, а й різні розлади функцій нервової системи. Часто характерний алергічний висип з'являється саме на нервовому ґрунті. Щоб розібратись у проблемі докладніше, надамо слово фахівцеві.

НЕЙРОДЕРМІТ зустрічається в усіх країнах, уражуючи людей обох статей і будь-якого віку. Але все-таки найчастіше схильність до формування цієї шкірної патології мають жінки та мешканці великих міст. В останні роки відзначається неухильне зростання захворюваності, що пояснюється погіршенням екології, великою кількістю синтетичних матеріалів, із яких пошитий одяг, відмовою від грудного вигодовування тощо.

Механізми, що призводять до нейродерміту, різні. Зокрема, провокувати його можуть такі чинники: генетична схильність (доведено, що коли нейродермітом страждають обоє батьків, то ймовірність розвитку хвороби у нащадка становить 81%), порушення діяльності центральної нервової системи (емоційна лабільність, відчуття тривоги, пригніченості настрою, депресії), вегетосудинна дистонія, нейроендокринні недуги, захворювання шлунково-кишкового тракту, інтоксикації (хронічні отруєння шкідливими речовинами), забруднене довкілля.

Це захворювання «задіює» нервову та імунну системи. Велике значення має підвищена чутливість організму до будь-яких чинників навколишнього середовища (алергенів). Ідеться про антибіотики, латекс, синтетичні волокна, шерсть тварин та деякі харчові продукти.

Діагностика, як правило, особливих труднощів не становить. Вона ґрунтується на огляді хворого, наявності у нього характерних скарг. Додаткову допомогу надають ретельно зібрана історія хвороби та результати лабораторних досліджень — імунологічних, біохімічних, клінічних. Наприклад, збільшення рівня певних клітин (еозинофілів) у крові хворого є непрямим підтвердженням діагнозу.

Проявляється нейродерміт ураженням різних за площею ділянок тіла. Залежно від розміщення вогнищ висипань розрізняють: обмежений, поширений і дифузний. При обмеженому висипання займають маленькі ділянки шкірного покриву і супроводяться дуже сильним свербежем. Зазвичай шкіра особливо сильно свербить уночі, позбавляючи хворих нормального сну. При поширеному нейродерміті площа висипань набагато більша. Значну проблему становить дифузний нейродерміт, при якому вогнища ураження можуть бути поширені по всьому тілу.

У хворих на цю недугу часто спостерігається приєднання вторинної інфекції. Це пов’язано з тим, що, інтенсивно чухаючи уражені ділянки шкіри, вони мимоволі травмують їх, порушуючи цілісність шкірного покриву і створюючи своєрідні «ворота» для проникнення в організм різних хвороботворних мікробів. На тлі нейродерміту часто утворюються фурункули, карбункули, флегмони та інші прояви гнійної інфекції.

Ще одним ускладненням є розвиток герпетиформної екземи Капоші. Вона спричиняється вірусом герпесу і зазвичай зустрічається у дітей. У разі екземи Капоші у дитини швидко підвищується температура до високих позначок, загальний стан різко погіршується. Потім на шкірі починають з’являтися дрібні пухирці з каламутним або кров’яним умістом. Ця хвороба настільки небезпечна, що у багатьох випадках викликає смерть! Тому за найперших її ознак хворого слід госпіталізувати.

На тлі нейродерміту іноді з’являється «атопічна катаракта». Як правило, вона характерна для молодих людей і призводить до помутніння кришталика ока. На щастя, трапляється досить рідко.

Лікування має бути спрямоване на корекцію чинників, що призвели до нейродерміту, задля полегшення стану хворого і досягнення стійкого поліпшення перебігу захворювання.

При цьому слід дотримуватись певних правил. Треба виключити з раціону продукти-алергени (шоколад, копченості, маринади, яйця, цитрусові, бобові, м’ясні бульйони, незбиране молоко, прянощі тощо). У помешканні проводити щоденне вологе прибирання, відмовитись від килимів. Не варто тримати вдома рослини, що цвітуть, акваріуми. Якщо буде встановлено, що алергеном є шерсть домашньої тварини, то з вихованцем ліпше розлучитись. Хворим також рекомендується носити зручний і нетісний одяг. Слід уникати пошитого із синтетичних тканин. Також велике значення для успішного лікування нейродерміту і профілактики загострень має правильний режим дня. Сон повинен бути повноцінний. Слід по можливості уникати стресових ситуацій. Для зменшення невротичних реакцій під час лікування застосовують екстракт валеріани і настоянку кореня півонії. При значно вираженому стані емоційної напруженості або наявності проявів депресії лікар може призначити антидепресанти.

До всього необхідно наполегливо лікувати захворювання шлунково-кишкового тракту, які сприяють розвитку нейродерміту. Звісно, лікування має проводитись під контролем лікаря-гастроентеролога.

Стосовно антигістамінних засобів. Вони зменшують прояв алергічної реакції, свербіж, набряклість шкіри. Але треба ураховувати, що ці препарати здатні викликати сонливість, загальмованість, знижувати швидкість реакції. При загостренні нейродерміту вводять внутрішньовенно розчин тіосульфату натрію або хлористого кальцію, можливе й ін’єкційне введення антигістамінів.

За розвитку гнійних ускладнень призначають антибіотики. Втім, безконтрольно приймати ці лікарські засоби не можна, оскільки вони здатні викликати серйозні побічні ефекти (алергічні реакції, дисбактеріоз, порушення клітинного складу крові).

Місцеве лікування полягає у застосуванні особливих паст, примочок, мазей, що справляють протисвербіжну, протизапальну й ранозагоювальну дію.

Існують і немедикаментозні методики. Це — плазмоферез, гемосорбція. Доведено також сприятливий уплив на перебіг хвороби лазерної терапії. У багатьох випадках дієвим є санаторно-курортне лікування, особливо на мінеральних і грязьових курортах.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

— Хвора, вам терміново потрібно схуднути.

— Лікарю, але в мене така конституція!

— Конституція у нас одна, просто ви жерете забагато.

* * *

Уважно вивчив «Лист непрацездатності». Цікаво, для якої посади у графі «середній денний заробіток» передбачено шість клітинок?..

* * *

— Думаю, вам треба випити і зайнятися сексом.

— Слід сказати, психотерапевт ви справді непоганий!

* * *

Алкоголізм — це коли постійно п’ють не для того, щоб стало добре, а для того, щоб не було погано.

* * *

На захист алкоголю можу сказати, що тверезі накоїли значно більше дурниць, аніж п’яні.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове