Архів
Вівторок,
24 лютого 2015 року

№ 21 (19216)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготували Сергій СКОРОБАГАТЬКО

та Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • На прийомі у спеціаліста

Коли кістки втрачають міцність

Микола ЮРЧИШИН.

Йдеться про остеопороз — прогресуюче захворювання скелета, яке характеризується зменшенням щільності кісткової тканини, що призводить до зниження її міцності. Уражує одночасно весь кістяк, що зумовлює ризик переломів навіть у найпростіших життєвих ситуаціях при звичних повсякденних навантаженнях. У кістках містяться мінеральні речовини, зокрема кальцій і фосфор, які надають їм твердості та щільності. Зменшення вмісту цих мінеральних речовин відбувається за рахунок їх «вимивання».

— ПРИЧИНОЮ розвитку цієї недуги є гормональні відхилення і порушення обміну речовин, — розповідає завідувач другого неврологічного відділення Київської обласної клінічної лікарні, лікар вищої категорії, заслужений лікар України Олексій Васильович ПОПОВ. — При остеопорозі кістки стають пористими, як губка, їх міцність значно знижується. Таке уточнення: приблизно до 25-30 років щільність кісток людини збільшується, сягаючи свого піку в 30-35 років. Після цього відбувається зворотний процес. Він розвивається не в усіх однаково і залежить від багатьох чинників. Дослідження вчених показали, що в Україні кожна третя жінка і кожний шостий чоловік віком понад 50 років страждають від цієї недуги. Багато хто, отримавши в похилому віці перелом, не може вилікуватись остаточно, залишається назавжди прикутим до ліжка.

О. Попов назвав основні причини, які можуть викликати розвиток остеопорозу. Це куріння і зловживання алкоголем, недостатня фізична активність і малорухливий спосіб життя, неправильне харчування і «сидіння» на обмежувальних дієтах.

— Розрізняють первинний і вторинний остеопороз, — каже невролог. — Первинний розвивається, як правило, після 50 років. До чинників ризику зараховують власне вік, крихку статуру, невеликий зріст, наявність переломів у сімейному анамнезі та пізнє настання менструацій (після 15 років) у дівчаток. До речі, у жінок первинний остеопороз розвивається у чотири-п’ять разів частіше, ніж у чоловіків.

Вторинний же переважно є наслідком порушення обмінних, ендокринних або гормональних процесів в організмі. Збій кальцієвого обміну може відбуватись через названі вище чинники, а також уживання над­мірної кількості кави та лікарських препаратів, вимушену відсутність рухової активності та хронічну ниркову недостатність. Вторинний остеопороз зумовлюють також надмірна активність щитоподібної залози, цукровий діабет, зниження функції яєчників (у жінок) і посилення функції кори надниркових залоз.

Олексій Васильович зауважив, що недуга дуже підступна, має безсимптомний перебіг до того часу, коли зміни у кістковій тканині стають практично незворотними. Однак сучасна медицина володіє досить ефективним методом розпізнавання остеопорозу на початкових стадіях, коли зниження щільності кісткової тканини не перевищує 3-5 відсотків. Називається він кісткова денситометрія, це, власне, ультразвукова діагностика. На рентгенівському знімку, на жаль, можна розпізнати зміни, спричинені остеопорозом, при втраті вже 15-20 відсотків кісткової тканини. Існує ряд непрямих ознак. Насамперед це зміна (зменшення) росту більше ніж на 1-1,5 сантиметра, що є серйозним сигналом для звернення до фахівця. Ще однією непрямою прикметою недуги є погіршення постави. Будь-яке викривлення хребта — теж серйозний сигнал. В інших випадках найчастішими симптомами є характерні болі у грудному та поперековому відділах хребта.

Лікар звернув увагу на те, що метод діагностики з допомогою визначення рівня вмісту кальцію в крові не має під собою жодних підстав. Річ у тому, що при остеопорозі, як правило, вміст кальцію в крові залишається в нормі. Тим паче нормальний рівень підтримується саме за рахунок «вимивання» його з кісткової тканини. Невролог радить звернутися по консультацію до фахівця, якщо у пацієнта було два і більше переломів у віці після сорока років. Також за будь-яких больових або неприємних відчуттів у кістках слід негайно проконсультуватися з лікарем щодо остеопорозу.

Стосовно профілактики хвороби, зазначив О. Попов, то тут велику роль відіграє відмова від куріння і зловживання алкоголем. Фізична активність і достатнє навантаження на всі кістки скелета є одним із основних і дуже ефективних методів запобігання зниженню щільності кісткової тканини (остеопенії). Ефективний засіб профілактики — рухливі ігри і прогулянки на свіжому повітрі, постійне, але без перевтомлень, порання по господарству. Рекомендоване деякими медиками вживання підвищених доз кальцію, як правило, відчутних результатів не дає. Зумовлено це тим, що мікроелемент просто не засвоюється організмом. Натомість він може «з успіхом» відкладатись у печінці, нирках, сечовому міхурі у вигляді каменів. При грамотно складеному раціоні харчування людині цілком достатньо кальцію, який надходить з натуральними продуктами. Корисні всі сорти капусти, особливо броколі, всі види горіхів, цільнозернові вироби з усіх видів злакових і бобових культур та кисломолочні продукти. В раціоні мають бути сухофрукти, особливо курага і чорнослив, різноманітна зелень, надто шпинат, а також свіжі овочі та фрукти.

— Сьогодні існує великий спектр препаратів для лікування остеопорозу, — сказав насамкінець О. Попов. — Залежно від його тяжкості і вияву призначають бісфосфонати, кальцитонін, фториди, активні метаболіти вітаміну D.

У лікуванні вторинного остеопорозу (зокрема стероїдного) найбільшого поширення набули препарати вітаміну D. Призначення їх додатково до кальцитоніну і кальцію карбонату призводить до нормалізації вмісту кальцію в крові і запобігає гіпокальцимії.

Отже, нині існує цілий арсенал засобів, з допомогою яких здійснюються профілактика і лікування остеопорозу. Завдання лікаря полягає в адекватному виборі препаратів, їх комбінації та схем лікування.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

— У мене жінка дуже страждає від алкоголізму.

— Що, так сильно випиває?

— Та ні: випиваю я, а вона страждає.

* * *

— Найефективніша дієта — японська.

— Яка ж вона?

— Дуже проста. Замість двох паличок треба їсти однією.

* * *

— Операцію ви перенесли добре, а от перед її початком поводилися погано: пручалися, кричали, матюкалися... Аж поки вам не вкололи наркоз. А ваш приятель із сусідньої койки поводився ще гірше!

— Ще б пак! Нас у лікарню найняли вікна мити.

* * *

Екологічна ситуація в Мухолапівську справді поліпшилася: до місцевої лікарні повернулися таргани.

* * *

Одне з найдовших слів в англійській мові — рneumonoultramikroscopicsilicovolcanoconiosis. Воно означає назву хвороби дихальних шляхів, яка виникає при вдиханні вулканічного чи іншого дрібного пилу.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове