Архів
Вівторок,
10 лютого 2015 року

№ 15 (19210)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготували Сергій СКОРОБАГАТЬКО

та Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • На прийомі у спеціаліста

Виразковий коліт

Микола Юрчишин.


Це запальне захворювання кишківнику, яке уражує слизову оболонку прямої та відділів товстої кишки. Буває гостре і хронічне, найбільш поширене в Європі. Помічено закономірність: у розвинених країнах спостерігається частіше. В Україні від недуги страждають приблизно 50 осіб на 100 тисяч населення.

— НА СЬОГОДНІ причини виникнення неспецифічного виразкового коліту, на жаль, іще до кінця не встановлені, — розповідає завідувач першого хірургічного відділення Київської міської клінічної лікарні №15, хірург-колопроктолог вищої категорії, кандидат медичних наук, заслужений лікар України Віталій Григорович ЯЦЕНТЮК. — Найобґрунтованішою є теорія, що це спадкова хвороба. Розвиток також пов’язують з інфекціями, а останніми роками ще й із вірусами, паличкою паратуберкульозу. У 70-100 відсотків хворих на коліт спостерігається дисбактеріоз — порушення мікрофлори товстої кишки.

Велике значення має стан імунної системи. Якщо вона ослаблена, спостерігається алергія на деякі компоненти харчових продуктів, зокрема на білок молока. Порушується клітинний імунітет і розвиваються антитіла до власного організму. Внаслідок цього уражена кишка сприймається організмом як сторонній предмет. У деяких хворих цей процес настільки яскравий та стрімкий, що дуже швидко призводить до потреби хірургічного втручання.

Свою роль у розвитку коліту відіграє і психогенний чинник. Хвороба може виникнути після значних стресів.

В. Яцентюк розповів, як проявляється хвороба. Вона має загальні та місцеві симптоми. До других належать кровотечі з прямої кишки, прожилки крові яскраво-червоного кольору в калових масах. Слизова оболонка стає вразлива, тож легко ушкоджується, що спричиняє кровотечу. Виробляється більше, ніж зазвичай, слизу, тому він виводиться назовні разом із калом. У хворого порушується випорожнення, розвивається діарея (пронос), особливо під час загострення. Це пояснюється розладом процесу всмоктування води в товстій кишці, що надходить із їжею. Людина відчуває біль у животі, здебільш ліворуч, під час позивів на дефекацію, але самого випорожнення не відбувається. Це повторюється кілька разів протягом дня. Серед загальних симптомів виокремлюють слабкість, зниження працездатності, втрату маси тіла внаслідок проносів і зневоднення організму. Хворий стає дратівливий, нервовий, у нього навіть може розвинутися депресія. У деяких пацієнтів виникає канцерофобія — страх захворіти на рак. Спочатку уражується товста кишка, далі сигмоподібна, а часом недуга «піднімається» вище, аж до сліпої кишки.

Гостра форма виразкового коліту характеризується раптовим початком і бурхливим перебігом. При цьому і місцеві, і загальні симптоми виражені яскраво. Людина часто випорожнюється, іноді разів 20 на добу, невеликими порціями. Їй дошкуляє гострий біль у животі, може підвищуватися температура тіла до 39 градусів. При гострій формі на тілі можуть з’являтись висипи, виразки в ротовій порожнині, змертвіння ділянок шкіри, переважно нижніх кінцівок. Якщо вчасно не звернутися по медичну допомогу, хворий може померти. Показник летальності у цьому разі досить високий. Руйнування товстої кишки може відбуватися дуже швидко — від 2 годин до місяця.

Віталій Григорович застеріг про ускладнення, насамперед кровотечі в кишківнику. У разі прогресування можливий також розвиток токсичної дилатації — патологічного розширення прямої кишки. При цьому вона набирає вигляду труби і втрачає здатність реагувати на подразнення. Далі розтягнена кишка може лише розірватись. Як наслідок — запалення очеревини і летальний кінець. Якщо хворобу вчасно не виявити, згодом вона може зумовити розвиток раку.

— Тому при появі зазначених симптомів, — сказав лікар, — хворому слід одразу, відкинувши сором, звернутися до фахівця, бо й сама недуга, і її наслідки дуже серйозні. Лікують хворобу гастроентеролог, хірург та хірург-проктолог. Діагностування передбачає передусім огляд анального отвору та живота, пальцеве обстеження прямої кишки, ректороманоскопія, іригоскопія, фіброколоноскопія. Ці методи доповнюють один одного.

Пальцеве обстеження найпростіше. З допомогою такого «дешевого» методу досвідчений спеціаліст може виявити багато захворювань цього органа — коліт, пухлини, тріщини, геморой, різноманітні фістули тощо. Якщо запідозрено наявність виразкового коліту, обов’язково проводять іригоскопію, іригографію — рентгенологічне обстеження товстої кишки. Це дає змогу оцінити ступінь її ураження. Метод також допомагає відрізнити неспецифічний виразковий коліт від інших недуг товстої кишки — хвороби Крона, пухлин, ішемічного коліту. Найповніше обстеження здійснюється шляхом фіброколоноскопії — огляду світловолоконною апаратурою. Вона допомагає точно описати картину хвороби, а також одночасно зробити біопсію ураженої тканини.

Колопроктолог упевнений: неспецифічний виразковий коліт можна вилікувати повністю консервативними методами. Сьогодні є багато нових препаратів, які дають змогу обійтися без операції. Ретельне лікування дає добрі результати. Однак якщо недуга задавнена, хворому може допомогти лише скальпель. Яким методом ліпше лікувати кожного окремого пацієнта, може визначити лише фахівець. Самолікування не припустиме!

В. Яцентюк наголосив, що хворому треба дотримуватись особливої системи харчування. Рекомендується дієта №4. Потрібно вилучити з раціону незбиране молоко, жирні, гострі, солоні страви, алкоголь. Слід споживати багато білків — нежирне варене м’ясо, рибу, нежирний домашній сир, а також сухарі з білого хліба, ненаваристі супи, бульйони, каші — гречану і вівсяну. Дуже корисні ядра волоських горіхів, бо вони містять багато поживних речовин, необхідних для одужання. Рекомендується багато пити — по 1,5-2 літри на добу, оскільки організм під час проносів утрачає багато води. Дозволяються неміцні кава та чай. Овочі й фрукти рекомендується вживати помірно, оскільки надлишок клітковини спричиняє діарею. А капусту взагалі вилучити з раціону. Дозволяється споживати солодощі, але теж у міру. Вилучити лише в тому разі, якщо пацієнт хворий ще й на цукровий діабет.

Щодо профілактики, сказав насамкінець Віталій Григорович, то, на жаль, комплексу таких заходів немає, бо точно не відомо, як уже зазначалося, від чого хвороба розвивається. Водночас лікар рекомендує профілактичне диспансерне спостереження тим пацієнтам, у котрих уже є виразковий коліт, а також їхнім нащадкам. У разі легкої форми недуги хворі перебувають під наглядом гастроентеролога, середньої чи тяжкої — хірурга або хірурга-проктолога. Це означає, що один раз на квартал пацієнт має обстежуватися за порадами лікаря.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

Бармен — це той же лікар, тільки з обмеженим набором цілющих засобів.

* * *

Спросоння — це коли намагаєшся серед харчів у холодильнику знайти шкарпетки. А з похмілля — коли знаходиш.

* * *

Прокидаюся сьогодні від гострих запахів, і хочеться солоних огірків. Перша думка: я вагітний. Друга: не може бути, вже й забув, коли востаннє мав секс. Третя: яка в біса вагітність — я ж чоловік. І четверта: все, з Толяном більше не п’ю!

* * *

— Мені, будь ласка, щось заспокійливе.

— Вам у таблетках чи у краплях?

— Не дратуйте мене!

* * *

Він був у чудовій спортивній формі. Щоправда, на череві вона вже не застібалася.

* * *

У ранньому дитинстві мене повели до окуліста. Як і очікували батьки, мені прописали окуляри. І ніхто не здогадався, що я просто не знав абетку...

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове