Архів
Вівторок,
20 січня 2015 року

№ 6 (19201)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготували Сергій СКОРОБАГАТЬКО та Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Є така недуга

«Спадок» французького барона

Петро ОСАДЧУК,

хірург-травматолог, кандидат медичних наук.


Людині «скрутило» руки. Біда та й годі! Та ще якби одну, а то обидві відразу. Саме так зазвичай буває при контрактурі, або ж хворобі Дюпюїтрена. Це тяжка недуга кисті, причини котрої до решти не з'ясовано. Серед усіх захворювань опорно-рухового апарату на її частку припадає один-три відсотки. Існує багато гіпотез і теорій її виникнення. Так воно завжди, коли немає чіткого уявлення про механізми патології. У чоловіків контрактура має тенденцію до швидшого прогресування, ніж у жінок, та й зустрічається переважно у представників сильної статі, роблячи інвалідами молодих і здорових людей віком від 30 років, найчастіше ж — від 40 до 60. Якщо захворювання виникає в молодому віці, то, як правило, відзначаються швидке прогресування симптомів і тяжчий перебіг.

НЕДУГУ вперше описав 1831 року барон Гійом дю Пюїтрен, знаменитий французький хірург, і вона носить його ім’я. Ще називають французькою хворобою — мабуть, тому що дю Пюїтрен виявив її саме у своїх співвітчизників.

Припускається, що серед чинників, які її зумовлюють, можуть бути травми кисті, гормональні порушення (цукровий діабет), неврози, травмування ліктевого нерва, шийний остеохондроз і, певно ж, обтяжена спадковість. На користь генетичних причин схиляється все більше фахівців, позаяк випадки повторюються в різних поколіннях однієї родини.

Ця хвороба сполучної тканини уражує долоневий апоневроз (широка сухожилкова пластинка) і супроводиться тяжкими деформаціями пальців. Щоби було зрозуміліше, наведемо короткі відомості про людську кисть. Вона являє собою складне анатомічне утворення, яке містить багато нервів, сухожиль, зв’язок та кісток. Така будова дає змогу здійснювати нею багато різних рухів. Кістки формують підтримувальний каркас, між собою з’єднуються з допомогою міцних зв’язок. Суглоби — це анатомічні утворення, які забезпечують рухливість сполучення зчленованих одна з одною кісток. Для цих рухів у суглобах слугують м’язи, які кріпляться до кісток сухожилками. Останні, як і зв’язки, утворені сполучною тканиною. До подібних утворень належать також фасції — розділювальні мембрани, які формують футляри для м’язів та сухожилків. Контрактура виникає при скороченні певної фасції внаслідок надмірного розвитку сполучної тканини. Такий патологічний процес призводить до неможливості розгинати один чи більше пальців.

Починається хвороба з появи мозолистостей у вигляді вузликів на шкірі долонь. Пацієнт скаржиться на відчуття «стягування» в пальцях. Потім під шкірою з’являються спаяні з нею фіброзні тяжі, які спричинюють згинальну контрактуру і буквально скорчують руки. Ці фіброми легко промацуються під шкірою. Найчастіше у процесі опиняються безіменний палець і (або) мізинець. Часто недуга розвивається на обох руках водночас. Хвороба може мати гострий початок, але здебільшого виражені симптоми з’являються лише через кілька місяців, а то й років після початку.

Процес починається з ураження п’ястково-фалангових і міжфалангових суглобів, до якого долучається порушення рухливості в дистальних відділках пальців. Хвороба рідко супроводиться болем, якщо тільки уражені пальці ненароком чи зумисно не будуть витягнуті. Недуга розвивається зазвичай поступово і характеризується періодами загострень та полегшень. Розрізняють кілька ступенів. Перший — наявність вузликів та тяжів на долоні; функція пальців та кисті не порушена. Другий ступінь — поширення тяжів та вузлів на проксимальну (середню) фалангу одного чи кількох пальців; порушується їх функція; повне активне й пасивне розгинання не можливе. Третій ступінь — стала деформація і обмеження функції кисті через поширення процесу на середню фалангу і глибоку фасцію.

Цікаво, що інколи ця хвороба супроводиться запаленням і потовщенням тканини фасції ще й на ногах — підошовний фасцит.

Діагностика проводиться при обстеженні ураженої руки. Найпростіший спосіб має назву tabletop test. Якщо людина здатна покласти розкриту долоню на поверхню столу так, щоб вона щільно прилягала до поверхні, — значить, це не хвороба Дюпюїтрена. Треба розрізняти опіки чи ушкодження, які можуть спричинити утворення рубців, що імітуватимуть контрактуру.

Вилікувати хворобу складно, оскільки, повторимося, не зрозуміла її причина. Застосовують методи фізіотерапії, лікування ферментами, гормонами, вітаміном Е. Консервативна терапія спрямована на розм’якшення тканин долоневого апоневрозу і запобігання склерозуванню. Роблять ін’єкції гідрокортизону алое, грязеві аплікації, масаж, лікувальну гімнастику. Багатьом пацієнтам потрібні вправи на розтяжку з теплим компресом. Інколи допомагає ультразвук. При місцевому запаленні часом ефективними виявляються ін’єкції кортикостероїдних препаратів.

Якщо хвороба розвинена значною мірою, може знадобитися хірургічне втручання. Можливі розсікання фіброзних тяжів, видалення долоневого апоневрозу, на крайній випадок — ампутація деформованих пальців. Іноді хірург може акуратно видалити рубцеву тканину з допомогою голки, така процедура зветься голкова апонейротомія.

Від 2010 року застосовується нова методика, розроблена у США, коли Фeдepaльнa асоціація лікарів (FDA) схвалила препарат Xiatlex у формі ін’єкцій. Певний фермент (колагеназа) впорскується в зарубцьовану фасцію, приводячи до її розпаду і, як наслідок, до зникнення рубця. Однак для уникнення ускладнень цю маніпуляцію мають виконувати спеціально навчені фахівці в галузі хірургії кисті — така умова FDA.

Групами ризику є водії автотранспорту, трактористи й комбайнери, верстатники (токарі, слюсарі, фрезерувальники), ковалі, робітники будівельних професій тощо.

Як профілактичні засоби (особливо при роботі, пов’язаній із бетоном, цементом, металом) для захисту рук рекомендується використовувати щільні рукавиці, які не порушують точність рухів. Перед початком добре нанести на шкіру захисний крем на основі силікону та гліцерину, який можна купити в кожній аптеці або в косметичному магазині. Після роботи слід неодмінно помити руки спеціальною очисною пастою для автомобілістів. Під час перерви доцільно робити масаж рук і профілактичну гімнастику 5-10 хвилин.

Самолікування при хворобі Дюпюїтрена категорично не припустиме! Це справа виключно фахівців-травматологів, хірургів.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

— Студентко Шлапаківська, чи можете щось розповісти про видатних лікарів дев’ятнадцятого століття?

— Авжеж, можу. Вони всі померли.

* * *

— Лікарю, я ніяк не можу сходити в туалет!

— Головне — оптимізм. Не можете в туалет — сходіть у театр.

* * *

— Хлопче, ти мені не допоможеш на той бік перейти?

— Авжеж, бабусю! От зараз тільки зелене світло загориться...

— Зелене? На зелене, дитино, я ще й сама можу!

* * *

Ваші шкарпетки служитимуть набагато довше, якщо у вас хронічно закладений ніс.

* * *

Оголошення:

«Віддам милиці в хороші руки».

«Рекламне агентство для зйомок реклами шампунів у необмеженій кількості купує лупу».

«Приватне підприємство «Чик»: переривання запоїв, вагітностей, небажаних статевих зв’язків».

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове