Архів
Вівторок,
20 січня 2015 року

№ 6 (19201)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготували Сергій СКОРОБАГАТЬКО та Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • На прийомі у спеціаліста

Діабет, але не цукровий

Микола ЮРЧИШИН.

Це захворювання пов'язане з порушенням водно-електролітного обміну. Оскільки слово «діабет» уживається при цукровій і нецукровій його формах, то їх іноді плутають, і нецукровий також зараховують до порушень вуглеводного обміну.

— АЛЕ ЦЕ ЗОВСІМ не так, — розповідає завідувач відділу профілактики ендокринних захворювань Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин заслужений лікар України, доктор медичних наук, професор Володимир Іванович ПАНЬКІВ. — Ця патологія жодним чином не стосується порушення вуглеводного обміну. Є дві форми нецукрового діабету — спадкова і набута. Першу називають ще генетично детермінованою, тобто вродженою. Вона виникає внаслідок захворювання гіпоталамо-гіпофізарної системи, коли в головному мозку виробляється антидіуретичний гормон вазопресин. Саме він відповідає за водно-електролітний баланс в організмі. І якщо є якась уроджена вада структур головного мозку, то це може призвести, починаючи з раннього дитячого віку, до нецукрового діабету. Такі діти вживають дуже багато води — від трьох до п’яти літрів на добу. причому не можуть стриматись — п’ють і вдень, і вночі. Так само часто бігають у туалет. Зрозуміло, це створює великі незручності.

Набута форма нецукрового діабету може розвинутись на будь-якому етапі життя: і в підлітковому віці, коли починається статевий розвиток, і в більш поважному.

В.Паньків назвав причини захворювання. Їх багато. Стресові ситуації, травми та струси головного мозку, операції на ньому... Сприяти розвитку недуги можуть перенесені інфекційні захворювання центральної нервової системи — наприклад менінгіт, енцефаліт, різні туберкульозні патології.

— Нещодавно до нашого відділення привезли п’ятнадцятирічну дівчину, яка захворіла на нецукровий діабет після тяжкої форми грипу, — розповідає Володимир Іванович. — Вітрянка, краснуха (червоничка), герпетична інфекція теж можуть призвести до такого ускладнення. Проте чинниками захворювання бувають не тільки інфекційні ураження, а й пухлина головного мозку (скажімо, краніофарингіома), а також радіоактивне опромінення голови з приводу якихось інших хвороб — зокрема онкологічних, коли страждають життєдіяльні центри. Хочу звернути увагу на те, що симптоми захворювання на цукрову і нецукрову форми дуже подібні. Як я вже казав, при нецукровому діабеті діти й дорослі починають багато пити, бігати в туалет. На щастя, ця патологія не дуже поширена. Щороку в нашому відділенні від цієї недуги лікуються 10-12 дітей з усієї України віком від одного до вісімнадцяти років. Значно вища цифра хворих із цією формою діабету серед дорослих.

В. Паньків пояснив, як відрізнити нецукровий діабет від цукрового. Якщо є симптоми захворювання, про які йшлося вище, пацієнт повинен негайно зробити аналізи на вміст цукру в крові та у сечі. Наступний крок — перевіритись у спеціаліста, лікаря-ендокринолога, оскільки при цій патології рівень цукру в крові — у межах норми. Фізичний та психічний розвиток дітей також нормальний. Якщо, звісно, причиною виникнення нецукрового діабету не стала якась травма головного мозку.

— Багато хто живе з цим захворюванням (якщо воно в легкій формі) не лікуючись, — зазначив професор. — Це неправильно. Адже в таких дітей та дорослих знижена соціальна адаптація в суспільстві через незручності. Треба завжди ходити з пляшкою води, бо постійно дошкуляє спрага. Відповідно й справляти природні потреби. Тому без лікаря-ендокринолога тут не обійтися. Препарати вазопресину, якими лікують нецукровий діабет, не дефіцитні. Усі хворі на цю недугу, згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я, отримують ліки безкоштовно, за спеціальними рецептами. Хочу застерегти: починати лікування потрібно у стаціонарі. Усі ці препарати ефективні, доброякісні, але, якщо неправильно підібрати дозу, можуть виникнути серйозні ускладнення — аж до судом зі знепритомненням. Тому дозу пацієнтові ми підбираємо індивідуально, тільки у лікарні, протягом двох тижнів. Затим він лікується вдома — неодмінно під наглядом спеціаліста. Раз на три-шість місяців приїжджає до нас для контролю. Безкоштовні ліки хворі отримують в аптеках за місцем проживання. Якщо вони там тимчасово відсутні, то у нас є резерв для тих, хто тільки починає лікуватись.

Насамкінець Володимир Іванович звернув увагу на те, що це хвороба майже не виліковна. Вона довічна, як і цукровий діабет, хоча захворювання зовсім різні. Якщо, скажімо, при цукровому слід дотримуватись відповідної дієти, то при нецукровому можна споживати всі продукти без обмежень (звісно, коли немає протипоказань через інші хвороби). Проте лікуватись треба обов’язково. Якщо недугу запустити, це призведе до зневоднення організму, а відтак — до великих проблем, про які йшлося вище.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

— Студентко Шлапаківська, чи можете щось розповісти про видатних лікарів дев’ятнадцятого століття?

— Авжеж, можу. Вони всі померли.

* * *

— Лікарю, я ніяк не можу сходити в туалет!

— Головне — оптимізм. Не можете в туалет — сходіть у театр.

* * *

— Хлопче, ти мені не допоможеш на той бік перейти?

— Авжеж, бабусю! От зараз тільки зелене світло загориться...

— Зелене? На зелене, дитино, я ще й сама можу!

* * *

Ваші шкарпетки служитимуть набагато довше, якщо у вас хронічно закладений ніс.

* * *

Оголошення:

«Віддам милиці в хороші руки».

«Рекламне агентство для зйомок реклами шампунів у необмеженій кількості купує лупу».

«Приватне підприємство «Чик»: переривання запоїв, вагітностей, небажаних статевих зв’язків».

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове