Архів
Вівторок,
30 грудня 2014 року

№ 147 (19194)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготували Сергій СКОРОБАГАТЬКО

та Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Будьмо обережні!

Діабет і серце

Оксана Дідушко,

кандидат медичних наук, доцент.


На цукровий діабет хворіє майже три відсотки людства, тобто понад 200 мільйонів. І зберігається тенденція до збільшення цього числа. Сумно. Адже діабет дає ускладнення на різні органи, насамперед кровоносні судини, це трофічні виразки на ногах і в пахвині, розлади артеріального тиску аж до хронічної гіпертонії, інсулінова залежність. Відтак — високий відсоток смертності через проблеми із серцево-судинною системою.

ЗАВИСОКИЙ рівень глюкози (цукру) в крові, що тримається тривалий час, може викликати розвиток ускладнень, пошкоджувати серце, кровоносні судини, очі, нирки тощо. Захворювання серця і судин своєю чергою часто призводять до інфаркту міокарда або інсульту — основних причин смерті в людей із діабетом. Але багато чого можна зробити для профілактики або вповільнення розвитку ускладнень.

По-перше, дотримуйтеся плану здорового харчування, розробленого вами спільно з лікарем-ендокринологом або дієтологом. Щодня 30 хвилин присвячуйте фізичній активності. Дізнайтесь у вашого лікаря, які види навантаження вам більше підходять. Також необхідно регулярно приймати призначені препарати. Контроль рівню цукру в крові має бути щоденний. Кожного разу при вимірюванні отриманий результат записуйте у щоденник.

З такою ж регулярністю перевіряйте стопи щодо появи порізів, пухирів, подряпин, набряків, почервоніння, пошкоджених нігтів. А ще контролюйте рівень артеріального тиску і холестерину в крові. У жодному разі не куріть!

Підвищення рівня холестерину можуть зумовити кілька чинників, уключаючи діабет. Холестерин — це речовина, що виробляється організмом і використовується ним для різних важливих функцій. Міститься також у деяких харчових продуктах тваринного походження. За надто високого його рівня внутрішній просвіт великих кровоносних судин звужується або відбувається їх закупорювання. Цей стан називають атеросклерозом. Звужені чи закупорені судини ускладнюють надходження достатньої кількості крові до всіх органів.

Відтак можуть виникати серйозні проблеми зі здоров’ям, наприклад стенокардія. При ній ви відчуваєте біль у грудях, руках, плечах або спині. Інколи — посилення болю при частому серцебитті, скажімо, під час фізичного навантаження. Біль може минати у стані спокою. Також імовірні сильне потовиділення й виражена слабкість. За відсутності лікування болі в грудях частішають. Якщо діабет призвів до пошкодження нервів, що йдуть до серця, ви можете й не відчувати болю за грудиною. Якщо ж на тлі фізичної активності він виникає, негайно зверніться до лікаря.

Про ознаки наближення інфаркту. Можуть спостерігатись одна або кілька, що насторожують: біль чи дискомфорт у грудній клітці, в руках, спині, нижній щелепі або шиї. Ще один імовірний сигнал — розлад шлунка або біль у ньому. Має насторожити і задишка, пітливість, нудота, запаморочення.

Водночас ви можете не відчувати жодних із названих ознак або вони можуть з’являтись і минати. Якщо виникли будь-які з перелічених симптомів, відразу викликайте «швидку допомогу». Початок лікування на ранньому етапі зменшить ушкодження серця.

У звужених кровоносних судинах зменшується отвір для руху крові. Вони подібні до включеного шланга для поливу, який ви затискаєте пальцем. Зменшення отвору змушує воду вириватися зі шланга під більш високим тиском. Подібним чином звуження кровоносних судин призводить до підвищення артеріального тиску в серцево-судинній системі. Високий АТ можуть спричинювати й захворювання нирок, надлишкова маса тіла та ін.

Для «приборкання» артеріального тиску слід уживати більше фруктів та овочів, менше — солі та продуктів із високим умістом натрію. Потрібно скинути зайву вагу, вести фізично активний спосіб життя, відмовитися від куріння, обмежити вживання алкоголю.

Про інсульт. Він виникає, коли головний мозок не отримує достатньої кількості крові. Залежно від того, яка ділянка ушкоджується, інсульт може зумовлювати різні патології. Раптову слабкість або заніміння обличчя, руки чи ноги з одного боку тіла. Несподівану сплутаність свідомості, порушення мови або її розуміння. Різке запаморочення, втрату рівноваги чи порушення ходи. Інколи інсульт провокує раптове погіршення зору на один або обидва ока чи двоїння в очах, сильний головний біль.

Буває, один або кілька з перелічених загрозливих симптомів виникають, а потім минають. Це може бути ознакою «мікроінсульту» або транзиторного ішемічного нападу (ТІН). Якщо з’явивсь один із симптомів, відразу викликайте «швидку допомогу». Адже своєчасне лікування ТІН знизить імовірність або відверне розвиток інсульту. Ранній початок лікування зменшує ушкодження головного мозку і збільшує шанси на одужання.

Атеросклероз периферичних артерій виникає при звуженні просвіту кровоносних судин і недостатньому кровотоці у ногах і стопах. Можуть з’являтися болі в ногах при ходьбі або фізичному навантаженні. У деяких людей також виникає заніміння або поколювання в ділянці стоп. Часом утворюються повільно загоювані виразки. Є навіть таке медичне визначення: «діабетична стопа».

Для профілактики і контролю атеросклерозу периферичних артерій насамперед не куріть. Контролюйте рівень цукру в крові та артеріальний тиск. Підтримуйте рівень жирів крові на близькому до норми. Ведіть фізично активний спосіб життя. Поцікавтеся в лікаря, чи слід вам щодня приймати аспірин. Може також знадобитися хірургічне втручання.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

Мухолапівський лікеро-горілчаний завод попереджує: «Куріння, куріння і тільки куріння небезпечне для вашого здоров’я».

* * *

— Лікарю, мій чоловік заразився непристойною хворобою. Що робити? Що робити?!

— А чому він сам не прийшов?

— Він про це ще не знає.

* * *

У Мухолапівській поліклініці в лікарів два діагнози:

1. «Ну й чого припхався (-лася), якщо ходиш?»

2. «Ой, де ж ви, шановний (-а), раніше були?»

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове