Архів
Вівторок,
30 грудня 2014 року

№ 147 (19194)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготували Сергій СКОРОБАГАТЬКО

та Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • На прийомі у спеціаліста

«Страшна» бормашина

Микола ЮРЧИШИН.

«Я панічно боюся зубного лікаря. Точніше, його «помічника» — бормашини. Як і раніше, до останнього відкладаю візит до стоматолога». Подібні нарікання можна не раз почути від сусідів, колег та знайомих.

— БАГАТО хто йде до лікаря лише тоді, коли біль уже стає нестерпний, — розповідає завідувач кафедри терапевтичної стоматології з курсом профілактики стоматологічних захворювань Київського національного медичного університету імені академіка О.О.Богомольця, доктор медичних наук професор Лариса Олександрівна ХОМЕНКО. — Страх перед стоматологами, напевне, пов’язаний із неприємними спогадами, які залишилися ще з дитинства. Тоді поліклініки мали недосконале обладнання, тому лікування зубів було болісною процедурою. Але тепер пацієнт може не боятись болючих, неприємних відчуттів. Завдяки розвитку медичних технологій нині видалення зуба проводиться тільки у крайньому разі. Лікування кореневих каналів уважається складною маніпуляцією, але навіть воно тепер здійснюється легко. Використання новітніх анестетиків робить процес безболісним. Перед тим, як провести знеболювання, місце уколу змащують спеціальним анестезуючим гелем. Це позбавить пацієнта страху і перед уколом.

Л.Хоменко нагадала давню істину: будь-яку хворобу краще лікувати на початковому етапі. Профілактичний огляд бажано проходити хоча б раз на півроку. А от дотримуватися правил гігієни порожнини рота зобов’язаний кожен. Чистити зуби слід двічі на день — уранці та ввечері, не менш як по три хвилини. Щойно помітили чи відчули негаразди, зверніться до фахівця. У такому разі зусиль і коштів витратите значно менше. Коли час згаяно і зуб уже руйнується, стоматолог і тут дасть раду, але наслідки будуть серйозніші.

Лариса Олександрівна навела простий приклад: при запаленні (пульпіті) зубної м’якості — виникає необхідність умертвляти пульпу і вже після цього пломбувати канали. Відповідно матеріалів і часу на цю процедуру піде значно більше, та й майбутнє у такого зуба недовге.

— Останнім часом постаємо перед проблемою руйнування передніх зубів, які при усмішці добре видно, — каже професор. — Є значний ризик утратити зуб. Особливо підступний карієс. Його небезпека — в ураженні твердих тканин. На першому етапі він руйнує емаль, а затим і сам зуб. Карієс є причиною 96 відсотків усіх зубних хвороб. Може виникнути внаслідок зловживання солодощами чи неправильного або недостатнього чищення зубів. Постійні стресові ситуації теж часто його спричиняють. Руйнування зуба починається з розчинення мінеральних речовин, що входять до складу емалі. Відбувається це через бактерії, котрі виділяють кислоту. На емалі з’являється біла пляма, яку люди, бува, і не помічають. На цій стадії можна з допомогою спеціального розчину відновити мінерали емалі. Наступним етапом карієсу стає утворення дупла в зубі. Тут уже необхідно його запломбувати. Бо через травму і потрапляння патогенних мікробів може виникнути пульпіт. Провокують його і температурні та хімічні чинники. Біль при цьому нестерпний. Хоч-не-хоч, доводиться бігти до лікаря, попри страх (хоча, повторюю, нині нема чого боятись).

Сучасна стоматологія широко використовує лазер. Цей спосіб відрізняється від традиційних абсолютною відсутністю больових відчуттів і швидкістю. З'явилася лазерна стоматологія ще в середині минулого століття, проте популярність здобула тільки тепер. Добре підходить людям із підвищеною чутливістю до болю. Лікування лазером сприяє і регенерації тканин, здоровим же шкоди не завдає. Необхідність в анестезії відпадає. Це дуже важливо при лікуванні маленьких дітей, вагітних, а також людей, котрі погано переносять медикаменти. Лазер не шумить і не нагрівається. Така методика вважається універсальною. Її можна застосовувати, не тільки щоб позбавити пацієнта карієсу, а й для лікування захворювань ясен, відбілювання та протезування зубів, уживлення імплантатів, ортодонтії. А ще переваги лазера — у ювелірній точності, стовідсотковій стерилізації тканин. Нарешті, лазер справляє біостимулюючу дію, тож значно швидше відбувається загоєння.

І кілька слів про пломбувальні матеріали. Нині вони відзначаються високою міцністю, естетичними властивостями і безпекою. Скажімо, пломби зі світлополімерних матеріалів мають надійну клейову систему, яка міцно їх утримує. Використовуються і світлотверднучі цементи, композитні полімери (композити). Твердне такий полімер виключно під упливом світла від спеціальної лампи певного спектра. Ці пломби можна ставити на будь-які поверхні будь-яких зубів. Стоматолог легко підбирає відповідний колір. Вони довговічні, мають чудовий зовнішній вигляд, стійкі до будь-якої дії. Дуже гарні й стоматологічні вкладки, які відрізняються способом виготовлення. Спершу робиться зліпок із каріозної порожнини зуба. У лабораторії за ним виготовляється вкладка. Затим її просто вклеюють у зуб. Дуже зручно. Тож нинішня стоматологія не «страшна», щоправда, й недешева.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

Мухолапівський лікеро-горілчаний завод попереджує: «Куріння, куріння і тільки куріння небезпечне для вашого здоров’я».

* * *

— Лікарю, мій чоловік заразився непристойною хворобою. Що робити? Що робити?!

— А чому він сам не прийшов?

— Він про це ще не знає.

* * *

У Мухолапівській поліклініці в лікарів два діагнози:

1. «Ну й чого припхався (-лася), якщо ходиш?»

2. «Ой, де ж ви, шановний (-а), раніше були?»

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове