Архів
Вівторок,
16 грудня 2014 року

№ 141 (19188)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготували Сергій СКОРОБАГАТЬКО

та Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • До уваги батьків

Швидко і без паніки

Юлія СУЛИК.

Що менша й безпорадніша дитина, то більше уваги і догляду вона потребує. Зіп’ялася на ніжки — впала й забилася, торкнулася гарячого — обпеклася. Не уникнути клопоту й зі старшими: стрибають із гойдалок, «літають» із велосипеда, не розрахувавши сил, зриваються з перекладини і т.ін. На жаль, від травм та нещасних випадків повністю убезпечитись неможливо. Що робити, коли таке трапляється? Як правильно надати першу допомогу?

ОТЖЕ, ваші дії, якщо з дитиною щось негаразд.

Порізалася. Слід промити рану перекисом водню, краї змазати йодом (ще ліпше — йоддицерином) чи зеленкою і забинтувати. Якщо рана глибока, краще звернутись до лікаря — можливо, доведеться накласти шви.

Забилася. Травмувала руку чи ногу. Якщо дитина впала з великої чи й невеликої висоти, це може бути особливо небезпечно. Надто при падінні на спину, що загрожує компресійним переломом хребта. Підступність цих переломів полягає в тому, що діагностика їх утруднена навіть після госпіталізації. Взагалі симптоми будь-якої травми можуть проявитись пізніше, тому обов’язково треба оглянути забите місце ще й через якийсь час. Якщо з’явився набряк і дитина скаржиться на сильний біль, імовірно, це вивих або перелом. До приїзду «швидкої» слід знерухомити кінцівку, накласти холод на забите місце.

Травмувала голову. Покладіть дитину в ліжко. Стежте за її станом. Симптоми струсу мозку: запаморочення, нудота, блювання. За найменших проявів викликайте «швидку».

Обпеклася. Підставте постраждале місце під струмінь холодної води (з льодом треба бути обережними, бо уражену опіком шкіру легко обморозити, спричинивши змертвіння тканин). Це полегшить біль. Робіть так періодично протягом двох годин, щоб запобігти ураженню глибших шарів шкіри. Якщо опік серйозний, накладіть суху стерильну пов’язку, дайте дитині знеболювальне (нурофен) і викликайте лікаря. Пізнє звернення по медичну допомогу та самолікування — найчастіша помилка дорослих. Бо в лікуванні опіків народна «творчість» не знає меж — до ураженого місця прикладають яйця, борошно, горілку, жир та ін. Не робіть цього! Не чіпайте руками обпечену поверхню, не проколюйте пухир, бо лише посилите страждання й інфікуєте рану.

Проковтнула ліки. Негайно спровокуйте у дитини блювання: засуньте їй у рота палець, обмотаний бинтом, і натисніть на корінь язика. Терміново викликайте «швидку»!

Випила оцет (розчин кислоти). Невідкладно напоїть дитину великою кількістю води (чим більше, тим краще), додавши в неї сирий яєчний білок. «Швидку» — обов’язково!

Вдихнула дрібний предмет. Не намагайтеся зупиняти різкий кашель. Навпаки — змушуйте кашляти ще дужче. Покладіть дитину собі на коліна головою вниз і поплескайте по спині. Якщо зовсім маленька, візьміть за ноги і потримайте вниз головою, також плескаючи по спині. Так дрібний предмет легше вискочить з дихальних шляхів. Тільки обережно — це ж дитя! Якщо нічого не виходить — якнайшвидше звертайтеся по медичну допомогу.

Запхала дрібний предмет у вухо. В жодному разі не намагайтеся витягти його самостійно. Ризик пошкодити барабанну перетинку дуже великий. Їдьте до отоларинголога — він має спеціальні інструменти і дуже обережно та швидко витягне застряглу річ.

Запхала дрібний предмет у ніздрю. Притиснувши хустинкою ніздрю, в якій немає чужорідного тіла, попросіть дитину із силою висякатись. Якщо предмет застряг неглибоко, це допоможе. Не вийшло — довірте цю справу лікареві, бо можете загнати предмет далі, спричинивши запалення. Дорогою в поліклініку стежте, щоб дитина дихала ротом, інакше втягне предмет глибше.

Проковтнула дрібний предмет. Якщо річ гостра — небезпека травмування шлунково-кишкового тракту надзвичайно висока. До приїзду «швидкої» нагодуйте м’якою та об’ємною їжею — картопляним пюре, вівсяною кашею, бананом.

Найголовніше — не панікувати, щоб не налякати дитину, а діяти швидко і рішуче.

Звісно, батьківського недогляду можна уникнути, помилки не допустити, а от безглузду випадковість передбачити важко. Тому виховуйте в дитини почуття самозбереження, показуйте і розповідайте, до чого може призвести недбалість. І ніколи не залишайте малюка без нагляду!

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

Здоров’я до кінця життя, як правило, не вистачає.

* * *

За випадкові зв’язки платимо венерологу, за постійні — гінекологу, а за дружні розплачуємося печінкою.

* * *

Пробіжки вранці, повна відмова від шкідливих звичок, споживання тільки корисних харчів, уникання випадкових статевих зв’язків можуть істотно подовжити ваше жалюгідне, нікчемне існування.

* * *

Якщо змолоду їсти тільки смачне, то на старість доведеться їсти лише корисне.

* * *

Усього лише 26 літрів пива достатньо дорослій людині, щоб задовольнити добову потребу в кальції.

* * *

Лінощі — найважливіший компонент захисних сил організму.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове