Вівторок, 8 липня 2014 року № 73 (19120)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19120/print.php?n=23014

  • Сільські обрії

В лабораторії просто неба

Ганна КЛІКОВКА.

Запорізька область.

Разом із директором ТОВ «Агрофірма «Ольвія» Анатолієм Тиховодом ми обганяємо хмари і в’їжджаємо в дивовижної краси золоте море. Як справжній господар, Анатолій Миколайович знає кожну ділянку неозорих ланів пшениці. Дуже любить цю пору і радіє врожаєві.

— ОСЬ ТУТ у нас Місія-один, далі Чорнява, Славна, — називає він сорти пшениць, розповідаючи про особливості кожного, про очікування і сподівання хлібороба.

Це для сторонньої людини колоски всі однакові, а для керівника елітно-насіннєвого господарства, яким є «Ольвія» у Приазовському районі, тут справжня велика лабораторія просто неба. Анатолій Тиховод — заслужений працівник сільського господарства, досвідчений аграрій, який упродовж 14 років розвиває одне з найкращих сільськогосподарських підприємств не лише у Приазов’ї. Він голова Аграрної спілки регіону, член Ради Аграрного союзу України. Тож його думка про цьогорічні жнива особливо вагома.

— Урожай на півдні — у Мелітопольському, Приазовському, Якимівському, Приморському районах — буде дещо вищий, ніж торік, — вважає Анатолій Миколайович. — Це видно з перших намолотів. Наприклад, ми вже зібрали ячмінь на усіх 160 гектарах. На товарних посівах отримали по 30 центнерів із гектара, на демонстраційних ділянках — по 50, а такий сорт, як Дев’ятий Вал, перевершив наші сподівання і вродив на 10 гектарах по 72 центнери. У майбутньому цей сорт культивуватимемо на більших площах. Сподіваємось на хороший урожай пшениці загалом: у нас вона дозріла майже на тисячі гектарів, маємо 400 гектарів гороху, а ще вирощуємо льон, коріандр, нут, ріпак. Нині стабільно жнивувати перешкоджають дощі. Вони зриваються часто, але для зволоження кореневої системи пізніх культур, того ж соняшнику, цього недостатньо. Тож урожай цієї культури й кукурудзи очікується куди менший, ніж сподівалися.

Цей рік, за словами Анатолія Миколайовича, видався напружений. У зв’язку з різкою зміною курсу валют та підвищенням цін на пальне й міндобрива, собівартість урожаю значно зросте, а рентабельність, навпаки, знизиться. Загалом кошторис посівної збільшився на 30 із гаком відсотків проти торішнього. Тому довелося взяти 1,5 мільйона гривень позики.

— На кожен гектар маємо по дві тисячі гривень заборгованості, — констатує керівник. — Це при тому, що були збитковими і два попередні хліборобські сезони. Торік із кожного з 2,5 тисячі гектарів оброблюваної землі сплатили по 700 гривень податків і зборів. Сплативши працівникам три мільйони гривень заробітку, добросовісно віддали мільйон у податкову скарбницю. А заробляються ці кошти дуже важко.

Як завжди, дошкуляє селянинові цінова політика на сільгосппродукцію. Цього року, каже директор агрофірми, вона зовсім не на користь виробника — вартість збіжжя не відповідає затратам. На початку жнив трейдери пропонували 1900 гривень за тонну зерна, далі ціна упала до позначки 1700, тепер зросла до 1800. Ці стрибки штучні, вони не вселяють упевненості, що вирученими грошима бодай вдасться покрити борги. Про розвиток господарства доведеться забути. Коштів на прожиття вистачить до грудня, а там знову доведеться брати позики.

— Хоча, — говорить Тиховод, — є приклади співпраці з окремими компаніями на взаємовигідних засадах. Зокрема, навесні взяли у одній із таких товарний кредит і зійшлися в ціні по 200 доларів за тонну збіжжя. Так і розрахувалися. Це вже паростки європейських ринкових стосунків. До речі, на цьому етапі, після підписання економічної частини асоціації з Євросоюзом, хотілося б і запровадження європейських засад у аграрній політиці: дешевих кредитів, якихось дотацій.

«Ольвія» є прикладом того, як треба розвивати високоінтенсивне господарство. Тут вирощують зернові й технічні культури найкращих сортів і здійснюють оптову торгівлю зерном, насінням і кормами для тварин. Усе це лише високої якості. Аби мати гарні результати і працювати на перспективу, треба розвиватися. Про це в «Ольвії» дбають рік у рік. Триває її технічне переоснащення.

Ми з Анатолієм Миколайовичем завітали на тік, де працює сучасна насіннєва лінія, яку спорудили торік. Через неї цьогоріч уже пройшло більше 600 тонн збіжжя.

Найгарячіше, звісно, у полі. Не пощастило побачити, як кермує комбайном старший син директора «Ольвії» Микола, — того дня дощ «підсобив» жниварям. Поговорили з хлопцем у бригаді. Юнак навчається у Мелітопольському аграрному ліцеї, уже перейшов на четвертий курс. Буде механіком сільськогосподарської техніки. Це його треті поспіль жнива. Працює Микола у парі з Григорієм Захарченком і, з усього видно, має від своєї роботи величезне задоволення.

На фото Юрія Зелінського: керівник ТОВ «Агрофірма «Ольвія» Анатолій Тиховод із сином Миколою.