Архів
П’ятниця,
4 квітня 2014 року

№ 38 (19085)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлиця
  • За рубежем
Нові санкції

РОСІЯ. НАСА призупиняє співробітництво з РФ, ЄС затвердив «список Магнітського». А РФ наклала ембарго на свинину з Польщі та Литви.

Докладніше...
Залишились без уряду

КАЗАХСТАН. Прем’єр-міністр Серік Ахметов подав у відставку.

Докладніше...
Найбільший страйк

НІМЕЧЧИНА. Авіакомпанія «Люфтганза» скасовує 3800 рейсів у середу, четвер і п’ятницю через протест пілотів, не задоволених оплатою та умовами праці.

Докладніше...
Головне — вірити

САУДІВСЬКА АРАВІЯ. Згідно з новим законом про безпеку, атеїстів прирівняли до терористів.

Докладніше...
Такі у Путіна друзі

КНДР. У Північній Кореї готують страту ще 200 чиновників.

Докладніше...
Замах на екс-президента

ПАКИСТАН. Автівку екс-лідера Пакистану Первеза Мушаррафа намагалися підірвати невідомі.

Докладніше...
Заарештували сепаратистів

ІТАЛІЯ. Поліція арештувала венеціанських сепаратистів.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Думка експерта

Юридичні грані кримської проблеми

Анжела ГАВРИЛЮК.

Чим з юридичної точки зору є вторгнення російських військ на територію Криму? Чи можна врегулювати цю ситуацію з допомогою права? Над цими запитаннями розмірковував на прес-конференції голова Громадської комісії з розслідування та запобігання порушень прав людини в Україні колишній суддя Міжнародного кримінального трибуналу доктор юридичних наук Володимир ВАСИЛЕНКО.

ЗА ЙОГО словами, чітке визначення збройної агресії дає Резолюція Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року. У документі, зокрема, сказано, що агресією є будь-яке вторгнення збройних сил однієї держави (з попередженням або без) на територію іншої, наслідком чого є порушення її державних кордонів. Крім того, згідно з міжнародним законодавством, актом агресії вважається вихід збройних сил, які на умовах договору перебувають на території іншої держави, з місць їхньої постійної дислокації. Таким чином, заяви Кремля щодо історичної приналежності Кримського півострова Росії не виправдовують його агресивних дій стосовно тамтешнього населення та України в цілому, вважає експерт.

«З правової точки зору Крим був і досі залишається територією України, оскільки передача його до складу УРСР у 1954 році Микитою Хрущовим відбулася з дотриманням усіх міжнародних норм. А якщо ще більше заглибитися в історію, то ця територія взагалі не належала ані Україні, ані Росії, тут споконвіку жили кримські татари. Словом, збройна агресія Російської Федерації в будь-якому разі підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду в Гаазі та є підставою для міжнародно-правової відповідальності країни-сусідки, оскільки в її діях є ознаки злочинів проти миру. І відповідати за це повинні всі, хто причетний до збройної агресії в Криму, передусім президент Російської Федерації Володимир Путін», — наголосив Володимир Василенко.

Водночас фахівець пояснив, що для розгляду справи щодо незаконного приєднання Криму Росією в Міжнародному суді ООН необхідна згода обох сторін. Звісно, Кремль, який вважає свої дії цілком правомірними, на такий крок ніколи не піде. Безрезультатним, на думку В. Василенка, буде й позов України до Міжнародного кримінального суду, тому що Російська Федерація хоч і підписала Римський статут, проте ще не ратифікувала його і не є учасником цієї угоди. Таким чином, вважає експерт, повернення Криму Україні мирним шляхом стане можливе тільки тоді, коли влада в Росії зміниться на демократичну.

Можливо, кримська проблема й не постала б так гостро, якби населення півострова справді одностайно підтримувало російську анексію. Проте значна частина його мешканців виступає проти приєднання до РФ, через що уже зараз зазнає великих утисків. Коли ж Росія остаточно анексує Крим, громадяни України, які відмовляться змінити паспорт на російський, автоматично стануть іноземцями на своїй території. А це ще більше обмежить їхні законні права на рідній землі, адже російське законодавство стосовно іноземних громадян досить жорстке. В такому разі цим людям не залишиться нічого іншого, як тікати на материкову частину України, що вже зробили багато кримчан. Іншого виходу із ситуації, за якого можна було б обійтися без жертв та відвернути війну, юрист поки що не бачить.

Нині ж Український уряд повинен пильно відслідковувати становище в Криму, фіксувати всі порушення прав людини та ставити до відома світову спільноту, аби в майбутньому, коли випаде нагода повернути загарбану Росією територію, було чим апелювати до міжнародних судів, переконаний Володимир Василенко.

За нинішньої ситуації допомога мешканцям Криму обмежується виключно наданням притулку на материковій Україні, та й то у цьому щастить далеко не всім біженцям. Зробити ж безпечним проживання своїх громадян на окупованій території українська влада поки що не спроможна, розуміючи, що силове повернення Криму (а нині, як бачимо, можливий тільки такий варіант) може обійтися нашій державі надто великою ціною.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Ключове питання
Читати
Уся Європа крокує не в ногу?
Читати
А дружина — у синьо-жовтому
Читати
Фіктивний кредит
Читати
На скільки реально обікрали?
Читати
Тільки не Добкін!
Читати
Ось такі переваги
Читати
Хто годує шахтарів
Читати
Погано в Каліфорнійщині, посидить на Київщині
Читати

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове