Архів
П’ятниця,
21 березня 2014 року

№ 32 (19079)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлиця
  • За рубежем
Рейдери в погонах

РОСІЯ. У Липецьку поліція заблокувала кондитерську фабрику «Рошен», що належить українському політику та бізнесмену Петру Порошенку.

Докладніше...
Посипалися санкції

АВСТРАЛІЯ. Країна запровадить адресні фінансові та візові санкції проти деяких громадян Росії, причетних до ескалації ситуації в Криму.

Докладніше...
Сподіваються

ІЗРАЇЛЬ. У Секторі Газа з’явилися прихильники приєднання до складу РФ.

Докладніше...
Ще на рік

АФГАНІСТАН. Рада Безпеки ООН подовжила мандат своєї місії в цій країні.

Докладніше...
Оновлений фунт

ВЕЛИКОБРИТАНІЯ. Країна вперше за 30 років планує змінити дизайн однофунтової монети.

Докладніше...
Доступний зв’язок

ЄС. Європарламент готується скасувати роумінг у мережах мобільного зв’язку.

Докладніше...
Шаманам — бій

БАНГЛАДЕШ. Уряд почав кампанію з метою ліквідації мережі «фальшивих лікарень».

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Точка зору

Крим Москві не по кишені

Олександр ПОЧИНОК,

завкафедрою податків та оподаткування Російського економічного університету ім. Г. В. Плеханова.

Мал. О. Смаля.

3republic.org.ua

Цю аналітичну довідку відомий російський економіст, екс-міністр праці й соціального розвитку РФ, колишній член Ради Федерації Олександр Починок опублікував у своєму блозі в Інтернеті 11 березня. А 15 березня з ним стався геморагічний інсульт. За словами медиків, цей вид інсульту виникає внаслідок сильних хвилювань, фізичних та психічних перевантажень. О. Починка в екстреному порядку доправили в нейрореанімацію, але провідним лікарям Інституту нейрохірургії імені Бурденка так і не вдалося врятувати йому життя. Однак висловлені Починком думки набули широкого розголосу далеко за межами Росії, їх і досі жваво обговорюють як прихильники, так і противники путінської анексії Криму. Пропонуємо і нашим читачам з ними ознайомитись.

ДАВАЙТЕ прикинемо, скільки Росія витратить на кримський проект. Практика — критерій істини. Згадайте цей блог через рік і не кажіть, що це знову ліберали все розвалили. А ще краще запишіть на папірці вчорашні ціни на горілку, молоко, хліб і наступного року порівняйте.

Всі розмови про те, що це обійдеться у мільярд доларів або кількадесят мільярдів рублів, наївні. Мінімальні витрати нашої економіки на Крим становитимуть понад три трильйони рублів. Починаємо рахувати. Будемо у всіх випадках брати мінімальні цифри. Крим — густонаселена економічно депресивна територія. За переписом 2001 року там проживає 2 млн. 031 тис. чоловік. Тепер явно набагато більше, можливо, понад 2,7 млн. чоловік. На території Криму діятимуть російські закони. Отже, й пенсії будемо платити ми. 100 000 пенсіонерів за наймінімальніших пенсій — це 10 млрд. руб. на рік. А з урахуванням військових пенсіонерів та структури населення потрібно мінімум 70 млрд. руб. Причому, виходячи з нашого пенсійного законодавства, велика частина цих витрат покриватиметься за рахунок коштів працюючого населення Росії. За всіма нормативами треба буде фінансувати понад 200 тисяч бюджетників — це ще мінімум 60 млрд. руб. Кримським правоохоронцям теж доведеться платити за російськими стандартами. Утримання одного лейтенанта коштуватиме один мільйон рублів на рік прямих витрат. І це далеко не все. Не можна просто привезти і роздати гроші — потрібно створити заново структуру відділень пенсійного фонду, податкової служби і далі за списком: поставити комп’ютери, передбачити програмне забезпечення тощо.

Крим може успішно розвиватись як туристичний регіон — це правда. Але він стане рентабельним тільки за великого потоку туристів. Що для цього потрібно зробити? У нас є досвід Сочі, де інфраструктура навіть до Олімпіади була явно кращою від кримської. Якими були витрати на модернізацію Сочі, знають усі. Далі постає питання туристичного потоку. Навряд чи багато відпочивальників поїде автомобілем через Україну. Значить треба будувати міст через Керченську протоку вартістю мінімум 40 млрд. руб. Боюся, що на практиці це обійдеться вдвічі дорожче. Мостом можна добратися до Керчі, а далі — досить вузькими й розбитими дорогами. З часів СРСР на ПБК веде одне непогане шосе, але і його пропускна здатність дуже низька. Отож доведеться збудувати як мінімум 400 кілометрів сучасних доріг, причому в районах із найжорсткішими екологічними обмеженнями. З урахуванням мостів, тунелів та іншого треба зарезервувати ще близько ста мільярдів рублів. Але і це не все: перед цим мостом — лише дві вузькі дороги на Таманському півострові, а далі — траса «Дон», в яку останніми роками вкладено багато грошей. Вона стала набагато кращою. Але завантажена під зав’язку. Збільшення пропускної здатності цього автошляху — завдання на десятиліття й на сотні мільярдів рублів. Залізничний транспорт. Напрямок Ростов—Сочі перевантажений. Хоч у Сочі, хоч на Тамань веде однопутка. Значить, треба будувати сотні кілометрів нових шляхів і на Тамані, і в Криму. Поїзний склад також треба буде замінити, комплектувати двоповерховими вагонами. Подивіться, скільки на це пішло грошей у Краснодарському краї.

Можна добратися й повітряним шляхом. Правда, літаки можуть не пустити. Але якщо домовимося, то все одно аеровокзальний комплекс Сімферополя потрібно відбудовувати практично заново. Отже, додайте ще 10 млрд. Далі — модернізація довжелезної тролейбусної лінії з Сімферополя до Алушти та Ялти. Недостатньо подати воду в Крим. Водопроводи застаріли. Сотні кілометрів потрібно буде міняти. Пляжне господарство дуже маленьке, тож його треба розвивати й модернізувати. Сумніваюсь, що вишикується черга зі світових готельних мереж, які побажають інвестувати свої гроші в кримську інфраструктуру — значить, доведеться самим вкладати. Обладнання одного номера в хорошому готелі коштуватиме 10 млн. руб, а в середньому — 3 млн. Про лікарні, школи, «швидку допомогу» і таке інше теж не слід забувати. За оренду баз для Чорноморського флоту можна буде не платити. Це плюс. Місце для флоту чудове, але, знову ж таки, інфраструктура застаріла. Потрібні величезні кошти на модернізацію. Сільське господарство? Вина кримські? Так, перспективно. Тільки більшу частину виноградників треба було б оновити, устаткування заводів модернізувати. З «Массандри» можна знову зробити перлину — тільки спочатку вклавши у цей об’єкт кілька мільярдів рублів. Можна і далі продовжувати, але поки що вистачить. Усе можна зробити, тільки це дуже дорого коштуватиме, а вільних грошей в економіці немає. Треба пам’ятати і про наслідки для економіки країни під впливом санкцій у цілому. Це мінімум 15 млрд. дол. додаткового відтоку капіталу. У найоптимістичнішому варіанті приплюсуйте додатково три процентних пункти інфляції. Вочевидь, потрібна буде додаткова індексація пенсій і зарплат бюджетників. Про втрати капіталізації російських компаній не забудьте. Так, вони багато в чому віртуальні, але багатьом стало набагато важче обслуговувати кредити. Дехто може й потонути. Отак потихеньку трильйони й набираються.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
СНД — ширма для імперії зла
Читати
У дусі Геббельса
Читати
Подіяло
Читати
I «Руслан» візьмуть у заручники?
Читати
Столиця прихистить
Читати
На що не сподівалися б
Читати
«Швидкі» майбутнього
Читати

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове