Архів
Вівторок,
11 лютого 2014 року

№ 16 (19063)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготували Сергій СКОРОБАГАТЬКО

та Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Медичний лікнеп

Удар по нирках

Гіпертонія (артеріальна гіпертензія) — хронічне захворювання, головною діагностичною ознакою (симптомом) якого є стійке підвищення гідравлічного тиску в артеріальних судинах великого кола кровообігу. Підвищення артеріального тиску змушує серце працювати з більшим навантаженням, адже загальний периферичний судинний опір підвищується, щоб забезпечити нормальну циркуляцію крові у судинах.

«І ДО ЧОГО тут нирки? — запитає читач. — Гіпертонія — це ж, як бачимо, серцево-судинна хвороба». Не поспішайте. Читайте далі.

Існує інший, значно небезпечніший, різновид — гіпертонія ниркова. Кров у нашому організмі перекачує серце, але тиск її зумовлений взаємозалежною діяльністю серця, нирок та судинного тонусу. В процесі еволюції нирки прийняли на себе функцію регулятора тиску. Інакше б вони не змогли фільтрувати рідину, що надходить у наш організм. Якщо цей механізм порушується і тиск падає, у кров викидається ренін — специфічна речовина, яка перетворюється на ангіотензин, що справляє судинозвужувальну дію і стимулює продукування альдостерону — гормона надниркових залоз, який затримує в організмі натрій та воду. А також спричиняє загрозливу для життя ситуацію, коли рівень циркулюючої крові не відповідає об’єму судинного русла.

Цю недугу може викликати будь-яке захворювання нирок: звуження ниркової артерії, полікістоз, нефропатія і навіть пієлонефрит, бо зумовлює небезпечні зміни у структурі самої нирки. Часто чинником патології буває цукровий діабет.

Ниркова гіпертонія належить до вторинних (симптоматичних) гіпертензій, коли хвороба вже сягнула третьої стадії — виражених органічних змін, і насамперед — у нирках. Трапляється у 5-10 відсотках випадків гіпертензії. Крім серцевої та ниркової недостатності, а також порушення мозкового кровообігу, регулярне підвищення діастолічного (нижнього) тиску (а це основна ознака недуги) загрожує крововиливами в сітківку ока, тяжкими ураженнями артерій. Ще один симптом — стійкий підвищений АТ (140/90 мм рт. ст.), причому гіпертензія має злоякісний перебіг, а медикаментозне лікування не ефективне. Хворіють переважно чоловіки, часто у молодому віці.

Визначити наявність ниркової гіпертонії можна, здавши загальний аналіз сечі, аналіз сечі по Нечипоренку, бактеріоскопію сечового осаду, аналіз крові на сечовину, креатинін, а також зробивши магнітно-резонансну томографію надниркових залоз; лікар-нефролог може призначити ще й ангіографію ниркових артерій.

Через складність механізму регуляції ниркового тиску лікувати цей різновид гіпертонії вельми непросто. У найтяжчих випадках вдаються до безболісної маніпуляції: роблять пункцію стегнової вени і під контролем рентгену в центральні вени надниркових залоз уводять мініатюрні спіралі, вкриті тефлоном. Завдяки цьому в наднирниках змінюється кровотік, відбувається викид надмірного альдостерону та інших стресових гормонів у печінку, де вони руйнуються, і хворий дістає полегшення. Лікування ниркової гіпертонії довге й безперервне, призначати і проводити його мають лише медики-спеціалісти. Жодне самолікування неприпустиме, бо хвороба становить реальну загрозу життю людини. Неодмінна умова — значне обмеження в раціоні кухонної солі й відмова від гострої їжі. Можлива і спеціальна дієта — знов-таки призначена лікарем.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

Боротись із зайвою вагою треба починати тоді, коли її ще немає.

* * *

Манія переслідування — це не хвороба. Це мрія тих, хто нікому не потрібний.

* * *

«Где ты, моя черноглазая, где? В Вологде-где-где-где, Вологде-где, в доме, где резной палисад». Подобалася мені ця пісенька, аж поки знайомий мандрівник не розповів: у Вологді нині зберігся лише один будинок із різьбленим парканом, і в ньому розміщується венерологічний диспансер.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове