Архів
Вівторок,
11 лютого 2014 року

№ 16 (19063)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготували Сергій СКОРОБАГАТЬКО

та Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Продовження теми

Комедони обсіли

Сергій СКОРОБАГАТЬКО.

Про шкірні хвороби ми писали багато. Певна річ, писатимемо й надалі. Згадували не раз і не два й таку неприємність як акне. Нагадаємо, що це — загальне позначення захворювань шкіри з утворенням папул і пустул унаслідок запалення сальних залоз та волосяних фолікулів. Частіше ж термін акне застосовують до вугрів. Сьогодні повернемося до теми і поговоримо про деякі помилкові уявлення.

ВУГРІ звичайні часто (але далеко не завжди!) розвиваються у віці статевого дозрівання на тлі гіперплазії сальних залоз, гіперсекреції шкірного сала та зміни його складу, гіперкератозу, що призводить до утворення комедонів — сально-рогових пробок у протоках залоз. Безпосередніми збудниками запалення в них є мікроби Staphylococcus epidermidis і особливо анаероб Corynebacterium acnes. Вугрі звичайні локалізуються на шкірі обличчя, верхньої частини спини та грудей, де розташовані найбільші сальні залози.

Поширена думка, ніби ця напасть уражує лише підлітків, а з віком зникає. Це не зовсім так. Справді, підлітки страждають від вугрів частіше. Адже висип виникає в результаті реакції організму на зміни рівня статевого гормону тестостерону: в шкірі виробляється надмірний жир, що перешкоджає природному відшаровуванню відмерлої шкіри, волосяні мішечки закупорюються, інфікуються, а відтак на шкірі з’являються чорні цятки. Вони й свідчать про закупорення сальних залоз. Однак зростає і число тих, хто «надбав» цю недугу в старшому віці.

Сучасні дерматологи зазначають, що 30 відсотків дорослих жінок (25-30 років) тією чи іншою мірою потерпають від вугрів; серед 40-річних жінок це захворювання мають п’ять відсотків; вугрі можуть з’явитись і під час менопаузи. Зростання кількості уражених вугревим висипом лікарі пояснюють стресами, які провокують вивільнення в організмі речовин, котрі впливають на стан шкіри. А є ще вугрі келоїдні, які спостерігаються в чоловіків у зрілому віці, зазвичай на потилиці, у крайовій зоні росту волосся; некротичні — у жінок і чоловіків зрілого віку (частіше на лобі); професійні — у людей обох статей і будь-якого віку внаслідок тривалої дії на шкіру зовнішніх подразників. Є й інші різновиди.

Медики розрізняють «незначну вугреватість» (три-чотири цятки), «середню» (більше чотирьох) і «сильну» (великі ділянки шкіри з глибокими вугрями).

Дехто вважає, що чорні цятки на обличчі — це пил та бруд, накопичені в порах, і їх можна змити лосьйоном. Насправді ж це згадані вже комедони. Сальна залоза не має м’язового органа, здатного «випхати» її вміст. Під дією температури тіла в салі починає вироблятись меланін, який і надає комедону чорного кольору. Видалити комедон лосьйоном неможливо у принципі.

Докладніше про лосьйони. Існує думка, що є серед них такі, котрі запобігають появі вугрів. На жаль, це не так. Жодний найдорожчий і найрекламованіший парфум не лікує вугреву хворобу. Це лише допоміжний засіб, який може зняти почервоніння вугря (комедона, до якого додалося запалення), підсушити його. Хвороба, повторимо, виникає через гормональні стрибки, «вмикається» гіперсекрецією андрогенів. І лосьйон (на відміну від гормонального «збурення») не може вплинути на зайве виділення сала.

Не буває безалкогольних лосьйонів. Якщо у складі засобу не згадано етиловий спирт, це ще ні про що не говорить. Будь-який косметолог, прочитавши «безалкогольну» етикетку, засміється і пояснить: замість етилової основи лосьйон виготовлено на якомусь зі складних спиртів. А тому фахівці радять зволожувати шкіру практично після кожного активного лосьйону. Ще краще, коли до складу його вже входять пом’якшувальні (гліцерин) та зволожувальні (алое) компоненти.

Жирна шкіра теж може бути пересушена, зневоднена — як і суха, адже в ній надлишок саме жиру, а не вологи. Тож не треба протирати лосьйоном усе обличчя, та ще й двічі-тричі на день. Слід лише припікати вугрі.

Що ж до антибактеріальних добавок (триклозан, бензалконіум хлорид та ін.), то варто знову констатувати: тривале застосування протибактеріальних засобів призводить до дисбактеріозу шкіри, а це — сер­йозний розлад із тяжкими наслідками.

Помиляються ті, хто думає, що чим дорожчий лосьйон, тим ефективніший. Вартість може залежати від багатьох чинників: ціни торговельної марки, упаковки, ступеня очищення тощо. Наприклад, флакон із дозатором коштує значно дорожче при тих же споживчих властивостях. Цифра на ціннику залежить і від того, яка фракція ароматичних олій використовується у виробництві. Маленька фірма закуповує першу фракцію, велика й заможна використовує її ж для туалетних дезодорантів, а лосьйон чесно готує на оліях вищого ступеня очистки. Чи впливає це на вугрі? Риторичне запитання.

Ще одна помилка: при вугрях, мовляв, не можна митися водою. Насправді водою не бажано митись, якщо шкіра схильна до алергій і погано переносить воду. Тоді ліпше вмиватися косметичним «молочком». А в усіх інших випадках вода для вмивання необхідна!

І — насамкінець. Новітні дослідження довели: корекція дієти (якщо тільки висип на лобі — не результат алергії на шоколад) напряму не впливає на перебіг вугревої хвороби. Стрес, гормональні зміни, порушення роботи внутрішніх органів і обміну речовин, капосні мікроби — ось справжні винуватці. Інша річ, що зловживання солодощами, здобою, жирною їжею аж ніяк не на користь вашому здоров’ю. Але це вже — окрема тема.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

Боротись із зайвою вагою треба починати тоді, коли її ще немає.

* * *

Манія переслідування — це не хвороба. Це мрія тих, хто нікому не потрібний.

* * *

«Где ты, моя черноглазая, где? В Вологде-где-где-где, Вологде-где, в доме, где резной палисад». Подобалася мені ця пісенька, аж поки знайомий мандрівник не розповів: у Вологді нині зберігся лише один будинок із різьбленим парканом, і в ньому розміщується венерологічний диспансер.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове