Архів
Вівторок,
11 лютого 2014 року

№ 16 (19063)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготували Сергій СКОРОБАГАТЬКО

та Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • До уваги батьків

Приклад для наслідування, або «Хочу, як тато, буду, як мама»...

Юлія СУЛИК.

Частенько за святковим столом діти сидять разом із дорослими. Келихи наповнюються спиртним, а маля й собі просить: «Я теж хочу! Дай, дай!..» Більше того, синок однієї моєї знайомої стверджував, що хоче бути, як татко: ремонтувати автомобілі й пити багато горілки. Його бідолашна бабця ледь не зомліла, коли це почула, а матуся лише посміялася. Найгірше ж те, що тато навіть наливав дитяті дещицю на денце, щоб скуштувало…

ІНКОЛИ дорослі не розуміють, що подібні моменти не такі вже й безневинні, і тим паче не кумедні. На маленьку дитину навіть незначна доза алкоголю може справити дуже негативний вплив.

— Так, 15 грамів (ковток) спиртного нерідко спричиняють головний біль, нудоту, блювання, — зазначає лікар-дієтолог Олена Джуг. — Проте найнебезпечніша не фізіологічна, а психологічна реакція — цікавість минула, проте бажання скуштувати ще залишилося, а то й збільшилось, надто якщо спиртне солоденьке (вино, лікер тощо). Тож у свідомості дитини зникла заборона на вживання алкоголю, тим більше, якщо все це відбувалося з дозволу батьків.

Чого ж обурюватись потім, що син-підліток не слухається батька та матір? Настанови дорослих не матимуть на нього аніякісінького впливу.

Тому не варто уникати відповідей чи зневажливо відмахуватися навіть від складних запитань, на кшталт, приміром, такого: «А навіщо дорослі це п’ють?» Краще сказати правду, знов і знов пояснюючи, розтлумачуючи, поки дитина прагне чути і знати. Бо настане час (наприклад нелегкий перехідний вік), коли достукатись до серця та розуму доньки чи сина буде дуже непросто.

Обов'язково розкажіть про вплив алкоголю на організм, поясніть, що вживати його можна лише дорослим і в незначній кількості, бо дитині він завадить вирости, стати сильною та розумною. У жодному разі не можна допускати, щоб застілля у родині перетворювалося на п’яні посиденьки. Нетверезий дорослий — абсолютно неприйнятне для малюка видовище, до того ж якщо це хтось із рідних…

Подібні проблеми виникають не тільки зі спиртним, а й із цигарками, з нецензурними висловами. Бо часто-густо тато з мамою викурюють більше цигарок за день, аніж дитина з’їдає цукерок. Не раз помічала, як малюк, обсмоктуючи предмети, схожі на цигарки, копіює процес куріння, а граючись, залюбки повторює міцненькі слівця, що ой як нерідко злітають із уст дорослих. Трапляється старші при цьому починають сміятись чи навіть просять повторити, чого в жодному разі не можна робити, бо згодом дитина намагатиметься таким чином потішити вас чи привернути до себе увагу. Інколи здається, що дитя не розуміє чи не чує того, що не призначене для його вух. Проте це не так. Навіть удаючи, що не чує, малюк усотує інформацію, мов губка.

— Діти, особливо раннього віку, над­звичайно точно копіюють слова та вчинки старших, зазвичай не усвідомлюючи цього. Тому найкраще, що ви можете зробити для своєї дитини, — стати гарним прикладом для наслідування, — розповідає психолог Алевтина Шевченко. — Якщо неприємна ситуація склалася вперше, не варто загострювати на цьому увагу, бо заборони часто справляють зворотний ефект. Якщо ж прикрість повторюється знов і знов, спокійно зауважте, це, мовляв, дуже негарно, виховані люди ніколи так не говорять, попередьте, що можете покарати за таке. Дотримайте слова, бо дитина, усвідомлюючи безкарність, не слухатиметься і знайти управу буде щораз складніше. Не вичитуйте малюкові прилюдно, просто вибачтеся за нього. І в жодному разі не бийте, навіть по губах, а забороніть, наприклад, подивитись мультик чи з’їсти цукерку. Натомість виразно прочитайте або емоційно розкажіть дитині казку про прекрасну принцесу та відважного лицаря, розіграйте сценку в ролях добрих героїв, зазначаючи, що вони ні за яких обставин не вживають поганих слів, не п’ють спиртного, ніколи не мають діла із цигарками. Приділяйте дитині достатньо уваги. Намагайтеся, щоб яскраві емоції витісняли негативну інформацію.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

Боротись із зайвою вагою треба починати тоді, коли її ще немає.

* * *

Манія переслідування — це не хвороба. Це мрія тих, хто нікому не потрібний.

* * *

«Где ты, моя черноглазая, где? В Вологде-где-где-где, Вологде-где, в доме, где резной палисад». Подобалася мені ця пісенька, аж поки знайомий мандрівник не розповів: у Вологді нині зберігся лише один будинок із різьбленим парканом, і в ньому розміщується венерологічний диспансер.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове